HAKKIMIZDA

21. yüzyılı yaşlı dünyamızın gelişmişlik adına ulaşmış olduğu son nokta olarak görmüştük.

Gelişen dünyamızın umutlarla dolu sürecini yaşamayı bekleyen milyonlarca insan ne yazık ki büyük hayal kırıklığı içinde yaşamaya devam ediyor. Yaşadığımız yüzyılın ilk çeyreği gözyaşı ve acılarla dolu. İnsan onurunu zedeleyen bir soru cevabını arıyor;

Acaba yerküremiz, daha insanca yönetilemez mi?

Bu soruyu kendimize sormakla kalmayıp, dert edinen insanların her geçen gün daha arttığını düşünüyoruz.

Aklımızın alamayacağı kadar gelişen dünyamızda insan denilen varlık neden bu kadar ilkel davranışlar içerisinde?

Bu sorunun cevabını nefes alıp veren herkesin sorması gerektiğini düşünüyoruz. Ve buna cevap arayan en önemli alanın sanat olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sanat, sorunun cevabını uygulama ile veren en önemli alan. Acımasız yer küremizde en büyük kazancımız, dünyanın en ücra köşesinde yaşanan sorunları dert edinme imkânının bize sunulması. Göz yaşından değil, gülümsemeden beslenen insanların sayısının artması için biz varız. Yani sanat için. Yaşama sanatın alanından bakmak için.

Sevgili okuyucularımız “siz kimsiniz?” diye? sorduğunuz soruya cevap almak en doğal hakkınız.

Evet… Biz kimiz?

Biz iki kafadarız ve diğer kafadarları da yanımıza alarak, dünyaya farklı gözden, yani tiyatronun içinden bakmayı seçtik. Biz denizyıldızı olmak isteyeniz. Ya da denizyıldızını yorulmadan usanmadan denize ulaşmasını sağlayan, yani yaşama hakkını denizyıldızına verenleriz. Bu çabamızı Tiyatro sanatı ile gerçekleştirmek için yola çıktık.

Sizlerden ne mi istiyoruz? Biz sadece sizlerden değil, kendimizden de değil, hepimizden bir şey istiyoruz. Tiyatronun tüm türlerinin tüm insanlığı kucaklamasını istiyoruz.

Sokaklarımızda, evimizde, sitemizde, mahallemizde, tiyatro salonlarımızda, kahvehanelerde, her yerde tiyatro olsun dileğimiz.

Ve ekliyoruz. Yaşamında tiyatro izlemeyen kalmasın…

İnsanlığın en eski sanat dalı olan tiyatronun tüm türlerinin vazgeçilmezliğini vizyon olarak edindik. Ardından, hiç olmazsa bir kere de olsa tiyatro seyreden kalmasın misyonuna doğru yol almak istiyoruz.

Bu yolda sizleri de yanımızda görmek en büyük arzumuz. Biliyoruz ki, tiyatro sanatı insanın yansımasıdır.Klişeleşmiş deyişle, tiyatro hayatın aynasıdır.  İnsan kendini sanatsal bir dille yine insana anlatır. Bu anlatının yanında diğer sanat dalları ise, her zaman ki gibi insanın yanında yer alır. Resim, müzik, heykel, edebiyat, şiir, fotoğraf, sinema ve tüm sanat dalları… Tiyatronun büyülü dünyası içinde kendine yer bulur.

O yüzden sizlere sesleniyoruz. Biz sanatın güzelliği içinde sizlerle var olmak istiyoruz. Çünkü daha adil ve insanca yönetilebilir bir dünya sanatın vazgeçilmezliği ile gerçekleşecektir.

Yaşasın Tiyatro… Yaşasın Sanat…