“UÇAN KÜTÜPHANE” AVCILAR’DA! Uçan Kütüphane Avcılar’a Konuyor!

Yuva Derneği ile Avcılar Kaymakamlığı koordinasyonu ve Avcılar Belediye Başkanlığı ortaklığıyla ve Alman Kültür Merkezi’nin (Goethe-Institut İstanbul) desteğiyle hayata geçen Uçan Kütüphane’nin yeni istasyonu,
6 Kasım itibariyle Avcılar’da hizmet vermeye başlıyor.

Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut İstanbul) tarafından, “Destekleyici Göç ve Uyum Programı” çerçevesinde ilk olarak Mardin’de hayata geçirilen “Uçan Kütüphane”, Yuva Derneği ile Avcılar Kaymakamlığı koordinasyonu ve Avcılar Belediye Başkanlığı ortaklığıyla 6 Kasım’da Avcılar’da açılıyor. Mardin’den sonra İstanbul’da ilk olarak 2016 yılında Sultanbeyli’de açılan Uçan Kütüphane, sosyal uyum temelli çalışmalar yürüterek göçmen ve geçici koruma altındaki Suriyeliler de dahil tüm o bölgede yaşayan halktan 7-14 yaş arası çocukların ve 18-27 yaş arası gençlerin yaşam becerilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Çocuklar ve gençler için buluşma noktası

Sultanbeyli’den sonra Avcılar’da da göçmen ve geçici koruma altındaki Suriyeliler ile yerel halkın ortak buluşma noktası olmaya hazırlanan Uçan Kütüphane, çocuklarla gençlerin çeşitli alanlarda öğrenme deneyimlerini geliştirmek adına 13 atölye çalışması düzenleyecek; Düşün-Tasarla-Üret, Kaşifler Laboratuvarı, Drama Kumbarası, Adım Adım Dans, Kitap ile Sohbet, Sinema ile Sohbet, Renklerle Yolculuk, Sosyal Sirk ile Kırmızı Burunlar, Adım Adım Okuma Yazma, Parmaklar ve Kuklalar Buluşuyor, Pişiriyoruz Öyleyse Yeriz. 2016’dan bu yana çocukların ve gençlerin sosyal uyum ve adaptasyonunu, yeteneklerini, yaratıcılıklarını, bilişsel ve sosyal gelişimini destekleyen aktivitelerin gerçekleştirildiği Uçan Kütüphane, bu atölyeleri Avcılar’daki yeni yerinde katılımcılarıyla buluşturmaya devam edecek.

“Uçan Kütüphane” bir Goethe-Institut projesi olup Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Yuva Derneği Hakkında

Başka türlü bir dünya özlemi çekenler tarafından 2010 yılında kurulan Yuva Derneği, tüm canlıların ve gelecek nesillerin haklarına saygılı, sürdürülebilir bir yaşamı gerçek kılmayı amaçlar. Bu amaca ulaşmak için İnsani Gelişim Programı ve Dünya Vatandaşlığı Programı altında faaliyetler yürüten dernek; İnsani Gelişim Programı’nda bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik istihdam yaratma ve güçlendirme çalışmaları yapar. Bu faaliyetlerin sürdürülebilir olması için yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalışmayı bir ilke olarak benimser. Yuva Derneği Dünya Vatandaşlığı Programı ile de insanları çevrelerinde ve dünyada olup bitenlere, müştereklerine karşı sorumlu hissetmeye ve harekete geçmeye teşvik ederek, gençler ve yetişkinlere yönelik kapsamlı eğitim programları ve savunuculuk destek çalışmaları düzenler.

Bilgi için:
Excel İletişim ve Algı Yönetimi
Yeşim Kayar – yesim.kayar@excel.com.tr – 0216 544 94 37