PAZARTESİ FİLMLERİ

Pazartesi, 13.11.2017, Saat: 19:00

Goethe-Institut Istanbul ve Beyoğlu Pera Sineması işbirliğiyle

BEYOĞLU PERA SİNEMASI

İstiklal Cad. Halep Pasajı, No:140, Beyoğlu İstanbul

Demokrasi – Verilerin Sarhoşluğu

Almanya, Fransa, renkli, 100‘ , 2015
Yönetmen : David Bernet
Oyuncular : Viviane Reding, Jan Philipp Albrecht

2012 yılı Ocak ayında Avrupa Birliği Hukuk Komiseri Viviane Reding iddialı bir çalışma başlattı: Avrupa Birliği Kişisel Verileri Koruma Yasasına yönelik bir reform ile Avrupa’da kişisel verilerin korunması güçlendirilecekti. Bu şekilde büyük şirketlerin kişisel verileri kullanabilmelerinin önüne geçilmiş olacaktı. ABD şirketlerinin de AB yasalarına uyması öngörülüyordu.

DEMOKRASI – VERİLERİN SARHOŞLUĞU filmi, ikibuçuk yıllık bir süreç boyunca bu reform girişiminin bürokrasinin kanallarındaki uzun yolculuğunu izliyor ve bireysel haklarla ekonomik çıkarlar arasındaki büyük mücadeleyi kayıt altına alıyor. Filmin baş karakteri Jan Philipp Albrecht; kendisi Yeşiller grubundan, Avrupa Parlamentosu tarafından bu sürecin rapörtörü olarak görevlendirilmiş genç bir parlamenter.

David Bernet, kuru ve sıkıcı bir süreç olarak nitelendirilebilecek yasama sürecini bu filmde yoğun bir belgesel anlatıya dönüştürüyor ve günümüz Avrupa demokrasinin karmaşık güçler yapısını, bu film ile anlaşılabilir kılıyor. ​

Orjinal dilinde Türkçe altyazılı
Giriş ücretsizdir.