Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali

Bu yıl 12.si düzenlenen “Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali” devam ediyor. Türkiye’nin yedi bölgesinden 76 zanaatkârı Beyoğlu’nda buluşturan festivaldeki zanaatkarların 38’ i Türkiyenin farklı bölgelerinden, 38’ i İstanbul’dan katılıyor.

Keçe, Denizli Dokuması, Üfleme Cam, Sıcak Cam, Kukla Karagöz, Boynuz Tarak, Filografi, Lületaşı, Kazaziye, Bakır Döğme, Gümüş Telkari, Marangoz, Yakma Dağlama, Seramik, Çini, Etnik Giysi, Ebru, Deri İşleme, Antep Yemeni, Sedef Kakma, Muğla Dokuması, Bendir Süsleme, Ahşap Oyuncak, İpek Dokuma, Tel Kırma, Üç Telli Cura Yapımı, Takunya, Halı Dokuma, Yazma Baskı, Kemençe Yapımı, Rize Bezi Dokuma ve Baston yapımı gibi pek çok alanda canlı performans sergiliyor. Festival 17 Eylül Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Kukla Karagöz standında bizi karşılayan Kültür Bakanlığı somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı kukla sanatçısı Sibel Tomaç, Türkiye’nin ilk kadın hayalilerinden olmasıyla fark yaratıyor. Kendi kuklasını, tasvirini yapan, oyunlarını yazıp oynatan sanatçı, geleneksel tiyatronun ustalarından aldığı dersler ve oynadığı geleneksel oyunlarla kendini geliştirmiş, bu sanata 15 yıldır gönül vermiş. Oyunculuk ve kostüm tasarımı eğitimleriyle sanatın ilerlemesi yolunda çalışmalar yapmanın yanında, Unima İstanbul’ un (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi, İstanbul Şubesi) yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürütmekte. Kültürel mirasımız Karagöz’ü daha görünür yapma yolunda çalışmalar yapan Sibel Tomaç, oyunlarını yurtiçi ve yurtdışı pek çok yerde ve sezon içinde İstanbul ve farkı ilçelerinde sergilemekte.

Festival alanını gezenlerin, ilgi odağı olan standda tasvir yapımı, kukla yapımını izleyebilir, gün içinde farklı zaman dilimlerinde yapılan mini gösterilerle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Sibel Tomaç        

1976 İstanbul doğumlu olan Sibel Tomaç, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne tasarımı mezunudur. Aynı zamanda A.Ü. Açıköğretim Fakültesi, İktisat/Maliye bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras ve Turizm bölümünde okumakta olan Tomaç, Gösteri Sanatları Müdürlüğü Tiyatro Yönetmenliği (2005-2006/2006-2007) ve Gösteri Sanatları Müdürlüğü oyunculuk (2003-2004/2004-2005)kurslarını bitirmiştir.

Bunun yanında çeşitli kurum ve derneklerde Oyunculuk, Şan, Karagöz yapım-oynatım, Solfej dersleri almış, Tevfik Gelenbe, Haşmet Zeybek, Eftal Gülbudak, Rauf Altıntak, Alpay Ekler’ le çalışma fırsatını yakalamıştır.

Sanatını zenginleştirmek adına Modelistlik, İç Mimari ve Dekorasyon, Suluboya resim, Yağlı Boya Resim, Daktilo sekreterlik, Bilgisayar işletmenliği, Muhasebe ve İngilizce dallarında eğitim görmüştür.

Birçok reklam ve dizide oyuncu olarak yer alan sanatçı, en son, Kalbim 4 Mevsim ve Aşk Yeniden adlı dizilerde, Falım reklamında ve Ali Kundilli sinema filminde oynamıştır.

2003 yılında profesyonel olarak tiyatro yaşamına başlayan sanatçı, Gösteri Sanatları Müdürlüğü’ nde Rauf Altıntak, Caner Bilginer, Alpay Ekler, Savaş Aykılıç’ ın yönettiği birçok oyunda rol almış, 2004 yılında Tiyatro Merdiven ailesine katılmıştır. Tiyatro Merdiven’de ve Üsküdar Karagöz Tiyatro’sunda birçok oyunda rol almış, oyun yönetmiş, yönetmen yardımcılığı yapmış, kostüm tasarım ve uygulamalarını yapmış, dekor yapımında çalışmıştır. Tiyatro Merdiven, Rağmen Tiyatro, Tiyatro Nefes, Erguvan Yapım, Parantez İçinde Tiyatro, Oyuncu Tayfası, Karart sanat, Tiyatro Teğet vb pek çok grupta Kostüm tasarım ve uygulamaları yapmış, birçok oyunlarında da rol almıştır. Kocaeli Üniversitesinde öğrenciliği sırasında sahnelenen birçok oyunda dekor ve kostüm çalışmalarına katılmıştır.

Devlet Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrosunda gönüllü olarak birkaç oyunda da rol alan sanatçı, Eftal Gülbudak ve Emre Koyuncuoğlu ile katıldığı atölye çalışmalarının yanında, İKSV’de Mayerhold oyunculuğu ve Shakespeare oyunculuğu, ÇGSM’de Mekân-obje kullanımı , Bilgi Ünv.’nde Mim ve beden , Nazım Hikmet Evi’nde oyunculuk, Aksanat’ta Dans, Oyçed’ de yazarlık vb. bir çok atölye çalışmalarına katılmıştır.

Halen Tiyatro Merdiven, Karart Sanat ve Bahçelievler Belediye tiyatrosu, Oyuncu Tayfasında görev yapmaktadır.

UNIMA’nın (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) açtığı Karagöz yapım ve oynatım kursunda, Kocaeli Üniversitesinde ve Gösteri Sanatları Merkezinde Alpay Ekler’ den aldığı derslerle Geleneksel Türk Tiyatrosu bilgisini pekiştirmiş, Yaşayan İnsan Hazineleri Karagöz Sanatçıları Tacettin Diker, Orhan Kurt, Metin Özlen’ den karagöz yapım ve oynatımı hakkında uygulamalı bilgiler almıştır.2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından SOKÜM (somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı) kukla yapım sanatçısı olarak kaydedilmiştir. Unima İstanbul’ un yönetim kurulunda görev alan sanatçı, Yeni tiyatro dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Jüri üyeliğine de iki sezondur devam etmektedir.

2015 Yılında Kosova’ da I Dodona Teatrı’nın 5. Teatrove Te Kukullave festivaline, Bursa’ da 16. Uluslararası Bursa Karagöz, kukla ve gölge oyunları festivalinde karagöz oyunları sergilemiş, Yunus Emre Kültür merkezi-Kosova’da karagöz oyunu ve atölyeler yapmıştır. 2017 yılında Makedonya’daki festivalle Karagöz oyununu çocuklarla buluşturmuştur.

Pek çok kukla ve tasvir yapan sanatçı, kukla ve karagöz oyunlarını yeniden derleyip, günümüze uyarlayarak oyunlar yazmakta ve Türkiye’nin ilk kadın Karagöz oynatıcısı (hayali) olarak oynatmaktadır.