“Vişne Bahçesi” 23 Nisan’da Ankara’da Tatbikat Sahnesi’nde

Oyunbaz 10. yaşını bir Çehov eseri olan “Vişne Bahçesi” ile 23 Nisan’da, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde kutluyor.

On yıl önce Çehov’un “Martı”sı ile tiyatro seyircisine merhaba diyen Oyunbaz, 10. yılında yine bir Çehov eseriyle Ankara seyircisiyle buluşuyor. Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği, Ataol Behramoğlu çevirisi temel alınarak Oyunbaz tarafından derlenen Vişne Bahçesi, Çehov’un en önemli yapıtlarından.
Oyun biletlerine Biletix’ten ulaşılabilir.

Oyun Üzerine

Çehov, önceki oyunlarında sosyal değişimden sadece bahsederken, bu son ve en büyük öyküsünde, değişimi oyunun merkezine yerleştirmiştir. Vişne Bahçesi, feodal düzenin yıkılmakta olduğu 19. yüzyıl sonu Çarlık Rusya’sında, nesli tükenmekte olan bir sosyal ve ekonomik dinozoru temsil eder. Bütün insanlığı doyurabilecek büyüklükteki bu bahçe, artık kendi sahiplerini bile besleyemez durumdadır.  Sahiplerine göre, kendi lekesiz geçmişleriyle özdeşleşen bahçe, bir devrimcinin gözünde kölelerin terleri ve kanlarıyla sulanmış bir servetin temsilidir. Geçmişe sıkı sıkı tutunmuş toprak sahibi aristokratlar ve geleceği sınırsızca düşleyen idealist öğrenciler arasından sıyrılan “yeni burjuvazi”, kölelikle yoğrulmuş geçmişine duyduğu öfke ve torunlarının geleceğini inşa etme hayalinin hırsıyla bugünü hızla dönüştürmektedir.
Değişimin kaçınılmazlığı içinde, oyun kişilerinin öznel istekleri, dönemin nesnel gereklilikleriyle çatışır durur. Karakterler tüm oyun boyunca olup biteni, geçmişe övgüler düzerek, bugünden yakınarak ve geleceği kaygıyla bekleyerek seyrederler. Oyunun idealist öğrencisi Trofimov’un deyişiyle, “hayatlarında bir kez bile olsun gerçeğin doğrudan doğruya gözlerinin içine bakamayan bu insanlar, her an, sadece felsefe yapar, can sıkıntısından yakınır ya da kafayı çekip dururlar.”

Oyunun Künyesi
Yazan: Anton Çehov
Yöneten: Abdullah Cabaluz
Yönetmen Yardımcısı: Alkım Karaağaç, Arda Doğan
Reji Asistanı: Dilem Cengiz, Esat Bağış, Fuat Gözcü
Dekor ve Kostüm Tasarım: Orkun Yeşim
Makyaj: Oyunbaz
Işık: Fuat Gözcü
Efekt: Orkan Varan
Ses Kumanda: Pınar Domaniç
Grafik Tasarım: Kansu Gül, Orkan Varan
Sahne Amiri: Esat Bağış, Fuat Gözcü
Oynayanlar: Ali Ersan Karadeniz, Alkım Karaağaç, Arda Doğan, Esat Bağış, Gülce Şahin, Hasan Uzma, Melis Özkurt, Nagihan Gürkan, Noyan Arat, Onur Berk Arslanoğlu, Orkan Varan, Sanem Gençalp, Savaş Emrah Özdemir, Sonat Dinçbaş

PROGRAM

VİŞNE BAHÇESİ

Tarih / Saat / Yer:           23 Nisan 2017, 20:00
Tatbikat Sahnesi, Ankara
Süre:                                   150 dakika / 2 Perde

Bilet almak için tıklayın.

Bilgi için:
0312 467 71 72 (Tatbikat Sahnesi, Ankara)
http://www.tiyatroyunbaz.com
http://www.twitter.com/TiyatroOyunbaz
http://facebook.com/tiyatro.oyunbaz