Türk Sahnelerinde yeni eğilim: Kadın Oyunları

img_20160317_230925Sahnelerde son yıllarda görülen yeni bir eğilim var, kadını konu alan, kadın sorunlarını dile getiren oyunlar. Bu eğilim, bence yıllar geçtikçe daha da artacak. Çünkü hem izleyici hem de Türk sahnelerinde yer alacak yeni nesil, daha çok kadınlardan oluşacak gibi görünüyor. Elbette bu görüş sadece gözlem ama benim gördüğüm gidiş böyle, peki şuana kadar bu eğilimde hangi oyunlar ortaya çıktı? İşte bu yazı bu soruyu cevaplandıracak.

1.Aşk Dersleri – Dario Fo/Franca Rame

Artık ikisi de bu dünyadan geçmiş gitmiş olan iki âşık sosyalist olan Dario Fo ve Franca Rame’nin oyunlarından Füsun Demirel tarafından uyarlanarak ortaya çıkarılan aşk dersleri oldukça vurucu bir yandan güldüren bir yandan da düşündüren bir proje. ‘’Tek Kişilik Diyalog’’ , ‘’Bant Sistemi’’, ve ‘’Tecavüz’’ oyunlarının yanı sıra Füsun Demirel’in tecrübeleriyle harmanlanmış. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim kadınların kendi yaşantılarından kesitler erkeklerinse hayata biraz olsun kendi pencereleri dışından bakma imkânı verecektir…

Çeviren ve Uyarlayan: Füsun Demirel

Yöneten: Füsun Demirel

Dramaturgi: Mert Küçülmez/Ayşegül Cengiz Akman

Sahne Tasarımı: Mert Küçülmez

Kostüm Tasarımı: Sevinç Tufan

Görsel Tasarım ve Desenler: Figen Aydıntaşbaş

Işık Tasarımı: Nedim Zakuto

Oyuncular: Füsun Demirel, Ayşegül Cengiz Akman, Mert Küçülmez

2.Bütün Kadınların Kafası Karışıktır- Ece Temelkuran

Ece Temelkuran’ın bir romanından uyarlama olan geçen sezonun çok sevilen ve başarılı oyunu. Dopdolu bir kadro ve harika oyunculuklarla bezenmiş oyun intihar etmeye çalışan bir kadın ve onu kurtaran komşuları üzerinden kadınların sorunlarını işliyor, bence geçen sezonun önemli işlerinden olan bu oyunu fırsat bulunca kendi gözlerinizle görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Uyarlayan: Selen Uçer, Seray Şahiner

Yöneten: Selen Uçer

Dramaturg: Saim Güveloğlu

Dekor, Kostüm: Natali Yeres

Oyuncular: Deniz Çakır, Şebnem Sönmez, Zeynep Kankonde, İpek Türktan Kaynak, Kadir Çermik

3.Kadınlar, Filler ve Saireler – Yunus Emre Gümüş

Birbirinden oldukça farklı üç kadının kadınca dertleri ve bunları çözme yolları üzerine kurulu oyun hem bol kahkaha atacağınız  hem de düşündürücü ilgi çekici bir oyun olmakla birlikte oyunculuklar ve dekor oldukça göz doldurucuydu eğer imkan bulursanız tavsiye ederim.

Yöneten: Özen Yula

Oyuncular: Vahide Perçin, Yasemin Çonka, Açelya Topaloğlu

Dekor Tasarını: Barış Dinçel

Kostüm Tasarımı: Nalan Altaylı

Işık Tasarımı: Murat Demir

Afiş Tasarımı: Nevra Akbala

Yapım Amiri: Mehmet Emin Önal

Yönetmen Yardımcısı: Nevra Akbala

4.Demir – Rona Munro

Bir cinnet anında kocasını öldüren bir kadın ve bu kadının kızı 15 yıl sonra buluşursa ne olur işte sorunun cevabı bu oyun. Dekorlara önem veren bir tiyatro olarak gayet iyi bir dekorla oldukça başarılı oyunculuklarla biz seyircileri cezbeden bu oyunu kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi öneririm…

Oyuncular: Güzin Özyağcılar, Zeynep Özyağcılar, Gözde Çetiner, Burak Tanay

Yönetmen: Serkan Üstüner

Yönetmen Yardımcısı/Dramatürg: Hande Ören

Dekor Tasarımı: Cihan Asar

Ses Tasarımı: Selimcan Yalçın

Işık Tasarımı: Alev Topal