SANATLA, İNSANA VE YAŞAMA DOKUNUYORUZ

fidan-3YY: Yetkin Yüksel

EB: Eylem Beran

 YY: Bir şirket politikası olarak sanata değer vermeniz çok önemli, bir sanat projesinde yer almaya nasıl karar verdiniz?

EB:Berko İlaç olarak sanata ve topluma katkı sağlamak çok önem verdiğimiz bir konu. Berko Çocuk Tiyatrosu’nu bu bakış açısından yola çıkarak kurduk. Aynı zamanda sosyal sorumluluk konusu da bir diğer önem verdiğimiz konular arasında. Bu bakış açımızdan yola çıkarak iki sezondur belediyeler, kültür merkezleri, okullar ve bunun gibi pek çok sahnede çocuklara ücretsiz olarak ulaşıyoruz.

Ben küçükken çocuk tiyatrosuna gitme fırsatım olmamıştı. İlk çocuk oyununu Berko Çocuk Tiyatrosu vesilesiyle izledim. Oyunumuz Berfu’nun Rüyası’nın ilk provasını izlediğimde mutluluktan gözlerim dolmuştu ve doğru bir iş yaptığımızı o gün anladım. Toplumdaki her kesimden çocuğun tiyatro izleyebilmesini arzu ediyoruz ve projemizle de bunu gerçekleştirebiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayatında ilk defa tiyatro izleyen minik seyircilerimiz oluyor. Böyle zamanlar, yaptığımız iş adına en mutlu olduğum zamanlar oluyor. Aynı zamanda Kurucumuz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Ecz. Berat Beran da sanata çok değer ve önem veren biridir. Ecz. Berat Beran’ın, iki mizah, bir edebiyat ve iki şiir kitabı olmak üzere yazmış olduğu 5 kitabı bulunuyor.

 Oyunumuz sayesinde hem çocukların sağlıklı beslenme konusuna dikkatini çekiyoruz hem de çocuklara tiyatro kültürünü aşılıyoruz. Bu vesileyle sanat ve sosyal sorumluluk konularını tek bir projeyle hayata geçirme fırsatımız oluyor.

YY:Neden tiyatroyu seçtiniz?

EB:Çocuklar toplumun geleceği ve temelidir. Bu sebeple çocuklara yönelik yapılan işlerin daha faydalı olduğunu düşünüyoruz. Çocuğun hayal dünyasına girebilmenin ve çocuklara mesajınızı aktarabilmenin en güzel yolunun da tiyatro olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda tiyatro sanatıyla çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma, beden dilini kullanma gibi iletişim becerileri gelişiyor. Çocuk kendini ifade edebilmeyi ve yorumlamayı öğreniyor. Tiyatro çocuğun sosyal gelişimini hızlandırıyor. Tüm bu sebeplerle tiyatronun hem topluma katkı sağlamak hem de kendimizi anlatmak için en iyi yöntem olduğunu düşündük. Çocuğu geliştirmek toplumu geliştirmektir.    

YY:Berko Çocuk Tiyatrosu’nun kuruluş aşaması ve bugüne kadarki sürecini anlatır mısınız?

 EB:Berko Çocuk Tiyatrosu’nun kuruluş aşaması çok kolay olmadı. Senaryoyu, yönetmeni, hangi ekiple çalışacağımızı çok ince eleyip sık dokuduk. Birçok kuruluşla görüştük. Detaylı araştırmalarımız sonucu Deniz Yeşil Mavi ile çalışma kararı aldık. Deniz Yeşil Mavi Genel Sanat Yönetmenimiz ve oyunun yönetmeninden oyuncularına, yazarından teknik ekibine kadar tüm ekibin kurulmasında Deniz Hanım’dan destek aldık. Oyunun metni Uzm. Psk. Duygu Karakulak Takvim tarafından incelenerek çocuk gelişimine uygunluğu onaylandı. Oyuncular ve yönetmenle görüşüldü ve anlaşıldı. Kuruluş sürecinde çok çalıştık diyebilirim. Sonrasında provalarımız oldu, dekor ve kostümler üretildi. Her aşaması bizim için keyifli ve heyecan vericiydi. İki sezondur da aynı heyecanla “Berfu’nun Rüyası”nı sahnelemeye devam ediyoruz. Şimdiye kadar toplam 43 oyun oynadık bunlar arasında; Duru Tiyatro, DT Küçük Sahne, İBB Şehir Tiyatroları Çocuk Şenliği kapsamında Ümraniye Sahnesi gibi sahneler, Merak Eden Çocuk Koleji, Doğa Koleji, Era Koleji gibi okullar ve pek çok belediyenin kültür merkezleri yer alıyor.

 YY:Berko Çocuk Tiyatrosu dışında hangi sanat projelerini hayata geçirdiniz?

fidan-1EB:Yakın zamanda İZEV Vakfı iş birliğiyle fotoğraf sanatçısı Eyüp Şeker’in zihinsel engelliler yararına düzenlediği “İçinizdeniz” isimli fotoğraf sergisine katkıda bulunduk. Firma bünyesinde kurduğumuz Fotoğrafçılık Kulübümüz var ve firma çalışanlarımızın fotoğraflarından oluşan bir sergi düzenledik. Sergimizden elde ettiğimiz geliri Sosyal Sorumluluk ve Çevre Kulübüne bağışladık. Bunun gibi pek çok sanat ve sosyal sorumluluk konusunu bir araya getirebildiğimiz proje üretiyoruz.

Önümüzdeki dönem Üretim Tesislerimizde konumlandırmayı düşündüğümüz, geri dönüşüm materyallerinden oluşan büyük bir modern sanat eseri oluşturmayı planlıyoruz. Şu an sanatçıyla görüşmelerimiz devam ediyor.

YY: Sanat bir sürecin sonunda yaşam kültürü oluşturur sizde ise şirket kültürü oluşmuş durumda, olumlu etkilerini paylaşır mısınız?

EB: Sizin de bahsettiğiniz gibi firmaların kültürleri vardır ve sanat bizim firma kültürümüzün bir parçası haline geldi. Çalışanlarda var olan sanat ilgisini projelerimizle konuşulur ve paylaşılır kılıyoruz. Sadece çalışanlarımızın çocuklarına yönelik gösterimlerimiz oluyor, zaten istedikleri her oyuna çocuklarıyla gelme imkanları da var. Tüm bu imkanlar firma içinde sanat algısını ve ilgisini arttırıyor, firma kültürünü geliştiriyor. Aynı zamanda çalışanlar olarak iş dışında paylaşabileceğimiz değerli bir konumuz var ve bu vesileyle iç iletişimimizin kuvvetlenmesine de katkı sağlamış oluyoruz.

YY: Projenin geleceğini nerde görüyorsunuz hedefleriniz?

EB: Berko Çocuk Tiyatrosu’nu nefesimiz yettiğince devam ettirmeyi planlıyoruz. Berfu’nun Rüyası oyununu önümüzdeki birkaç sezon daha sahneleriz, sonrasında belki yeni bir oyunla yolumuza devam edebiliriz. Karşımıza çıkacak sanatla ve tiyatroyla ilgili farklı fikirlere de sıcak bakıyoruz. Sanatı firma kültürümüzün bir parçası olarak beslemeye ve ayakta tutmaya devam edeceğiz.