Ankara’da Japon Kuklası

Japon_kuklasiAnkara’da, Devlet Tiyatrolarının ve çoğu özel tiyatronun sezon finalini yaptığı bugünlerde genç bir ekip, Japon Kuklası oyununun prömiyeriyle merhaba dedi.

3 Haziran günü Matine Suara Sanat Merkezinde gerçekleşen ilk gösterimde oyuncuların heyecanı ve arzusu görmeye değerdi.

Ünlü İtalyan Yazar Dario Fo’nun yazdığı, yönetmenliğini Orhan Kocabıyık’ın yaptığı oyunu sahneye koyan oyuncuların tamamı amatör ve yetenekli bireylerden oluşuyor.

Oyunun konusu kısaca şu şekilde;

Armida, çalıştığı fabrika yöneticisinin ağır tacizi sonucu akıl hastanesine yatmak zorunda kalmış ve bir süre sonra taburcu olmuştur. Ancak geçmişinde fabrika yöneticisinden yaşadığı taciz ve baskı devam etmektedir. Mesai arkadaşları, Armida’ya bir şaka yaparak Japonya’da fabrikalara yöneticilerin kuklalarının yerleştirildiği, bu kuklalar üzerinde çalışanların sinirlerini alabildiklerini anlatırlar. Fabrika yöneticisinin bir elektrik çarpması sonucu hareketsiz kalan bedeninin, Japonya’dan gelen bir kukla olduğunu düşünen Armida, yaşadığı baskı ve tacizlerin acısını kukla zannettiği yöneticisinden çıkartır.

Oyunun başında, bedenlerin büyük bir makinenin parçası olarak işlev gördüğü sahnelerin yanı sıra, donma sahneleri, iç çatışmaların olduğu sahneler oyuna teatral zenginlikler katmakta. İçinde komedi ve gerilim unsurlarını birlikte barındıran oyun, rejisörün imzasıyla zenginleştiriliyor. İlk defa bir tiyatro gösterisine sahne olan Matine Suare Sanat Merkezi sahnesi, bu oyunla birlikte, küçük sahnesinde etkileyici ışık oyunlarına izin verdiğini ispatlamış durumda.

Tiyatro özlemi çeken Ankaralılar için güzel bir seçenek olan Japon Kuklası‘nın yeni gösterimlerinin yakın zamanda sahnede olacağını ümit ediyorum.