Moments of Movement – Anlar ve Hareketler

Moments of Movement - MetroFilm Yönetmeni Eva Stotz ve Step Dansçı Marije Nie  arasında  bir Sinema – Müzik Diyaloğu

Eşlik Edenler: Sarp Maden (elektronik gitar), Korhan Futacı (saksofon) ve Ediz Hafızoğlu (perküsyon)

 26.05. 2016, saat 20:00

 Pera Müzesi

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

 Pera Müzesi, Goethe- Institut Istanbul ve Tarabya Kültür Akademisi işbirliği ile

 Moments of Movement adımların hikayelerini anlatıyor: Tokyo’da bir süpermarkete, Berlin’de bir metro istasyonuna, İstanbul’da bir vapura girerken atılan  basit adımların; dünyada yeni yollar arayan insan topluluklarını harekete geçiren, tek tek insanların biyografilerini değiştiren büyük adımların hikayelerini…

Bugün dünya üzerinde şu ana kadar görülmemiş sayıda insan yollarda. 60 milyon kişi, kendine daha güvenli ve daha iyi bir gelecek arıyor.

“Moments of Movement” adlı görsel ve işitsel performans,   insanın kendi adımlarının bağımsızlığını ya da bağımlılığını odak noktasına alarak sorguluyor.

Medya görüntüleri bireysel hikayelerle yoğrulurken, kişisel yaşanmışlıklar anonim insan  kalabalıklarının görüntülerine karşı bir söz söylüyor.

Berlinli film yönetmeni Eva Stotz ve  Amsterdamlı step dansçı Marije Nie,  İstanbul’da 2013 yılında başladıkları başarılı işbirliğini devam ettiriyorlar. Gezi Parkı’na doğru insanı içine çeken hareket üzerine gerçekleştirdikleri “One Million Steps” adlı filmin ardından, Eva Stotz şu sıralar başka bir harekete odaklanmış durumda. Sanatçı, mültecilerle gerçekleştirdiği sinema atölyesinde, onlara kararlı adımlarının hikayelerini filme çekmeyi öğretti.

Bu filmler,  Eva Stotz’un zengin görüntülerle dolu küresel film arşivi ve Marije Nie’nin  ustaca ve atmosferik ritimleri ile etkileşime geçiyor. Marije Nie, Sarp Maden (gitar), Korhan Futacı (saksafon) ve Ediz Hafızoğlu (perküsyon) gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çağdaş ve geleneksel müziğin etkileşimlerini birleştiren canlı ve danseden bir dünya yaratıyor.

Eva Stotz

 1979 yılında Isny’de (Allgau) doğdu. Berlin’de Alman Film ve Televizyon Akademisi’nde (dffb) yönetmenlik eğitim almaya başladı. Birçok kurmaca kısa filmin ardından ağırlıklı olarak belgesel film alanına yöneldi. Eva Stotz’un yönemenliğini yaptığı  Sollbruchstelle;  Alman Televizyonu Teşvik Ödülü, (2009),  Duisburg Film Haftası Teşvik Ödülü,  DokumnetART Film Festivali Ödülü, Viennale, Dok Leipzig, – Global Home, Maverick Award’a aday göserildi, SXSW Festivali  Dünya Prömiyeri/ Austin, Raindance/ Londra, Palanete Doc/ Varşova, Dokfest/ San Fransisco gibi önemli festivallerde ödüllere layık görüldü.

 

Super 9 Filmkollektiv‘in kurucusu olan sanatçı aynı zamanda Werkstattberichte Dokumentarfilm (UVK Verlag) yazarıdır. 2012 yılında Berlin’de ronjafilm prodüksiyon firmasını kurdu. İstanbul’daki protestolar sırasında çektiği One Million Steps adlı siyasi içerikli dans filminin prömiyeri İstanbul’da 2015 yılında gerçekleşti. O tarihten bu yana bütün dünyada festivallere davet edilmektedir. En iyi Belgesel Film, Mumbai Kısa Film Festivali,  Uluslararası Film Festivali St. Louis,  Bamberg Kısa Film Festivali,  Asitica Rome ve Karama Amman bunlar arasında sayılabilir.

 

Eva Stotz dünyanın pek çok yerinde film enstitülerinde kurslar düzenlemektedir. Bunlardan bazıları: Harvard Summer School Berlin, Raindance Institut Londra, European Film Institut Babelsberg, Kwetu Filmschool Kigali ve Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul.  Sanatçı Kasım- Nisan 2016 arasında  Tarabya Kültür Akademisi’nin bursiyeri olarak İstanbul’da bulundu.

 

 

Marije Nie Amsterdam ve New York’da çağdaş step dans eğitimi aldı.  Miriam Overlach (Arp, Almanya), Nguyen Lê (Gitar, Fransa), Han Bennink (Bateri, Hollanda), Mehmet Polat ( Ud, Türkiye) gibi uluslararası sanatçılarla ve Roterdam Filarmoni Orkestrası, Belgrad Filarmoni  Orkestrası ile birlikte çalıştı. Ayrıca çeşitli barok toplulukları, Bali Gamelanları, Dj’ler, caz müzisyenleri, opera şarkıcıları, video sanatçıları ve kukla sanatçıları ile birlikte dans etti. Hollanda’da Müzikte Yenilikçilik dalında verilen Jur Naessens Ödülü’ne layık görüldü.

 

Marije Nie, bir performans sanatçısı ve eğitmen olarak dansın en derindeki kökünden, yürüme eyleminden yola çıkıyor. Bu ona,  fantastik olanın ötesine geçen mecazi ve kavramsal bir alan açıyor. İlk film deneyimi Eva Stotz’un kısa fimi “One Million Steps” ile oldu. Bu film uluslararası platformlarda bir çok ödüle layık görüldü. (En iyi Deneysel Film / Bamberg, FİFA Montréal Jüri Ödülü, Aubagne Halk Ödülü) . İkinci filmi ise Hollandalı yönetmen Pieter Rim de Kroon‘un çektiği “Dancin’ the Camera” adlı kısa filmdir.  Hollanda Televizyonu tarafından yaptırılan bu filmin prömiyeri Mart 2016’da Cinedas Festivali’nde gerçekleşti.