ÜNLÜ OYUNCULAR OLGUN ŞİMŞEK VE NAZAN KESAL’IN KONUK OLDUĞU NİDA ATEŞ’LE TELDEN DİLDEN GÖNÜLDEN

OLFUN ŞİMŞEK -NAZAN KESAL32 günde 115 gösterimle bir ilki gerçekleştiren, Türkiye’nin en büyük tiyatro festivali olan 5. Nilüfer Tiyatro Festivali,  

Nida Ateş ve konuk sanatçıları Olgun Şimşek ve Nazan Kesal’ı evinde ağırladı.

Kadife sesleriyle festivale renk getiren sanatçılar Bursalılardan büyük ilgi gördü.

 Nida Ateş ‘‘Müzik ve tiyatro festivalleri Nilüfer’de büyük ilgi görüyor, bende bu festivaldeki oyunları izledim. Sunulanlar toplumu yönlendiriyor. Bursa’da da sanata destek veren bir kitle potansiyeli var  bu çok güzel. Sanat her zaman aydınlık katacaktır bu yüzden festivaller çok önemli…’’ dedi.

Nazan Kesal ‘‘Her türlü festivalin olması çok önemli, ben de bir yıl öncesine kadar Bursa devlet tiyatrosu oyuncusuydum. Yabancı değilim… Festivaller  ve sanatın her dalı insanların gelişimi, değişimi ve kendi içlerindeki devrimi yaşatmak için çok kıymetli… Bütün festival çalışanlarını kutluyorum’’ dedi.

Olgun Şimşek ‘‘Birçok ülkeden oyunların olması bu festivali özel kılıyor… Nilüfer’in yabancı ülkelerden de oyunlara yer vermesi, farklı kültürlerin birleşmesi, Bursa seyircisi için sosyalleşme ve etkileşim imkanı sunuyor. Keşke bütün belediyeler böyle festivaller yapsa, tebrik ediyorum Nilüfer Belediyesini…’’dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin her iki yılda bir gerçekleştirdiği bu yıl 5. si yapılan tiyatro festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen müzikli gala ile start verdi. “Seyirci Kalma” sloganı ile yola çıkılan 5.Nilüfer Tiyatro Festivali, 27 Mart-28 Nisan tarihleri arasında 32 günde 115 gösterimle Türkiye de gerçekleşen tiyatro festivalleri içinde ayrıca bir rekora imza atıyor….

Festival kapsamındaki oyunlar: Yargı, Müfettiş, Anlatılan Senin Hikayendir, Tarla Kuşuydu Juliet, Deli Dumrul, Sünnet, Tesadüfen Kadın, Hamlet, Correction Vertedance, A Dıary Of A Madman, Kim Var Orada: Muhsin Bey’in Son Hamleti, Havada Yüzmek, 12.Gece, Bir Delinin Hatıra Defteri, Teleskope, Gergedan, Yalınayak Müzikhol, Woyzeck Masalı, Otomatik Portakal, En Kısa Gecenin Rüyası, Nida Ateş’le Dilden Gönülden, “Shakespeare Şarkıları”, “Ve…”, Bernarda Alba’nın Evi, Uysal Yurttaş Projesi, Turandot Ve Aklayıcılar Kongresi, Bir Kurşun Deliğine Kaç İnsan Sığar, Aromalı Sezaryen, Boş Şehir, Madde 9, Hayyam, Raskolnikov’un Hizmetçileri, Woyzeck, Maskeliler, Oyunlarla Yaşayanlar…

Bursa, Türkiye ve yurtdışından 49 topluluğun sahne alacağı 5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde  ayrıca iki konser, bir sergi ve yedi atölye çalışması yapılacak. Nazım Hikmet Kültürevi, Sanat Mahal Sahnesi, Uğur Mumcu Sahnesi, Konak Kültürevi Serdar Şafak Sahnesi, Nazım Hikmet -2. Kat, Suare Performans Salonu, Merinos Akm, Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Sahnesi oyunların izlenebileceği mekanlar arasında yer alıyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, festivalle ilgili, “Ülkemizin ne yazık ki içinden geçtiği bu kara günlerde, hayatı olduğu gibi kabul etmeyen, sorgulayan, değiştirmek için çaba harcayan hepimizin en sağlam dayanağı; sanat ve özellikle tiyatro”… “Seyirci Kalma” sloganıyla gerçekleştirilecek olan festivalimiz,  geçmiş yılların deneyimi ve tiyatro severlerin talepleri doğrultusunda daha güçlü, daha yoğun bir program içeriyor… 5. Nilüfer Tiyatro Festivali, ülkemizin en önemli tiyatrolarının yanı sıra yurtdışından da çok önemli tiyatro topluluklarını Nilüfer’e getiriyor. Sadece tiyatro değil, konserler, atölyeler ve sergiler de festivali zenginleştiriyor” dedi.