Gelecek vadeden genç piyanist Başak Merev, 22 Nisan Cuma akşamı Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşacak.

merveSaat 20:00’de başlayacak olan konser programında genç sanatçı, Bach, Beethoven, Scriabin, Chopin, Usmanbaş’ın eserlerinden oluşan bir repertuarı klasik müzik severlerin beğenisine sunacak.

1998 doğumlu Başak Merev, müzik eğitimine 3 yaşında aldığı piyano ve ritm dersleri ile başladı. 2004-2009 yılları arası İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı eğitim aldı. 2009 yılından bu yana piyano eğtimine, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tam zamanlı olarak Prof. Metin Ülkü ile devam etmektedir.

Bugüne kadar birçok piyano virtüözünün (İdil Biret, Gülsün Onay, Nikolai Demidenko, Jean-Bernard Pommier, Arnulf von Arnim, Andreas Weber, Peter Katin, İlya İtin, Misha Dacic, Julian Gorus, İbrahim Yazıcı, Jerzy Sterczynski, Milena Mollova,  Alicja Paleta-Bugay, Hilary Demske ) eğitmenlik yaptığı ulusal ve uluslararası ustalık sınıflarına katılan ve önemli festivallerde konserler veren Merev, klasik müzik çevrelerinde “gelecek vadeden genç sanatçı” olarak  anılıyor.

Genç sanatçının, 22 Nisan’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde vereceği özel konserin davetiyeleri içinwww.tskm.org.tr  /  info@tskm.org.tr adresinden bilgi alınabilir.

 

Başak Merev Kimdir?

1998’de  İstanbul’da doğdu. Müzikle ilk buluşması 3 yaşında oldu.  2004-2009 yılları arası İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı eğitim aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tam zamanlı piyano eğitimine Prof. Metin Ülkü ile başladı, halen kendisi ile çalışmalarını sürdürüyor.

Temmuz 2011’de  Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Akademisi kapsamında Gülsin Onay, Peter Katin, İlya İtin, Misha Dacic, Julian Gorus ve İbrahim Yazıcı ile ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı.

2012’de Varşova Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi’ndeki “13. Chopin’den Gorecki’ye Yoğun Müzik Kurs ve Festivali” kapsamında Prof. Jerzy Sterczynski ile çalıştı. Masterclass sonunda başarılı öğrenciler arasına girerek final konserinde yer aldı.

2013 yılında Salzburg Mozarteum Üniversitesi Leopold Mozart Enstitüsü Bölüm Başkanı Andreas Weber’in, Üstün Yetenekli Gençlerle Yoğunlaştırılmış Masterclass çalışmalarına katıldı, final konserinde çaldı. Ayrıca yine Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde Arnulf von Arnim ile ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Festivalde, final konseri de dahil olmak üzere birçok konserde çalma başarısı gösterdi.

2014’de İtalya Cervo Müzik Akademisi’nde Arnulf von Arnim ile tekrar çalışma olanağı bulan Başak Merev, başarılarını sürdürerek festivalin kapanış konserinde sahne aldı.

Eylül 2015’te Ayvalık Müzik Akademisi’nde İdil Biret’le, Kasım 2015’te Antalya Piyano Festivali’nde Nikolai Demidenko ile masterclass çalışmaları yaptı.

Milena Mollova, Alicja Paleta-Bugay, Hilary Demske gibi piyanistlerle ustalık sınıflarına katılan Merev,  son olarak Şubat 2016’da İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Jean-Bernard Pommier ile çalıştı.

Başak Merev, Uluslararası 9. Pera Piyano Festivali Yarışması’nda “3.lük Ödülü”, Ulusal 1. Vedat Kosal Piyano Yarışması’nda “Verda Erman Özel Ödülü”ne değer  görülmüştür.

“Verda Erman’ı Anma Konseri” ve “Kamuran Gündemir Anısına Genç Yıldızlar Konseri”nin yanı sıra birçok oda müziği konseri ve solo resital vermiştir.

Merev, İşsanat’ın Parlayan Yıldızlar Projesi’nde yer almaya hak kazanmış, Ocak 2016’da İş Sanat Milli Reasürans Konser Salonu’nda resital vermiştir.