Dikmen Gürün’ün Shakespeare üzerine konuşması; FİLARMONİ ORKESTRASI & GAUTIER CAPUÇON

 

44. İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Konuk Orkestrası Varşova Filarmoni yıldız viyolonselci Gautier Capuçon ile işbirliği yaptığı bu konserdikmeninde, 19. yüzyıl Avrupa’sının büyük bestecilerinin sevilen eserlerini seslendiriyor; aynı zamanda Shakespeare’den ilham almış iki başyapıtla festival temasına da gönderme yapıyor.

Pek çok müzisyenin gelmiş geçmiş en gösterişli viyolonsel konçertosu olarak nitelendirdiği Saint-Saëns’ın 1 numaralı Viyolonsel Konçertosu ile Massenet’nin Meditasyon’unda usta şef Jacek Kaspszyk yönetimindeki Varşova Filarmoni Orkestrası, kuşağının önde gelen viyolonselcilerinden Gautier Capuçon’a eşlik edecek.Telegraph gazetesinin “Çalışında kusursuz zevk, romantik ateş ve teknik özgüvenin bileşimi var” dediği Capuçon Berlin Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Mariinsky Orkestrası, Tokyo NHK Senfoni, Los Angeles ve New York Filarmoni dâhil, dünyanın dört bir yanında önemli orkestralara defalarca konuk olmasının yanı sıra oda müziği projeleriyle de adından söz ettiriyor. Bol ödüllü sanatçı viyolonsel repertuarının başyapıtlarını içeren geniş diskografisiyle ayrıca dikkat çekiyor.

Kurulduğu 1901 yılından bu yana ağırladığı efsane solist ve şeflerle Avrupa’da klasik müziğin nabzını tutan topluluklardan biri olan Varşova Filarmoni Orkestrası, beş kıtada gerçekleştirdiği 140’a yakın turneyle dünyaca da tanınan saygın orkestralar arasında. Varşova Filarmoni Prag, Luzern, Montrö, Moskova, La Folle Journée gibi son derece prestijli festivallere düzenli olarak konuk olurken, 1950’lerde kendisinin başlattığı Varşova Sonbaharı Festivali de bugün klasik müzik alanında önemli yere sahip.

Müzikseverlerin Varşova Filarmoni Orkestrası’nın Gramophone dergisi tarafından “nefes kesici” olarak tanımlanan yorumunu bir kez daha dinleme fırsatı bulacakları bu konserde solist Gautier Capuçon da çalışındaki tutku ve ironiyle dinleyicilerini bir kez daha baştan çıkaracak.