20. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ 3 MAYIS’TA BAŞLIYOR

20_istanbul_tiyatro_festivalinin_programi_yayinlandi_1457345838_334İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 20. İstanbul Tiyatro Festivali, 2004’ten bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

3-28 Mayıs 2016 arasında yapılacak 20. İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteriyi ve zengin içerikli 18 yan etkinliği 25 farklı mekânda sanatseverlerle buluşturuyor. Festivalde yer alan 21 yerli yapımın Türkiye prömiyeri, uluslararası bir yapımın ise dünya prömiyeri gerçekleştiriliyor. Yerli projelerin 9’u, uluslararası projelerin ise 4’ü İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılığında sahneleniyor.

Oyun, dans, performans ve yan etkinliklerden oluşan zengin bir programla tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanan festival, Alt, Caddebostan Kültür Merkezi, Cevahir Sahnesi, Fransız Kültür Merkezi, garajistanbul, Harbiye Muhsin Ertugrul Sahnesi, Kumbaracı50, MSGSÜ Bomonti Yerleskesi 2. Kat, Moda Sahnesi, Müjdat Gezen Tiyatrosu 29 Ekim Sahnesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Pera Müzesi, Sahne KHAS, Salon İKSV, SALT Galata, Talimhane Tiyatrosu, Tatbikat Sahnesi, Tiyatro Pera, Uniq Hall, Uniq İstanbul, Üsküdar Tekel Sahnesi, Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM Stüdyo gibi kentin farklı mekânlarında seyirciyle buluşuyor.

Festival kapsamında ayrıca, ünlü konukların ve uzmanların katılacağı ücretsiz söyleşi, gösteri, sempozyum, sergi, ustalık sınıfı ve atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

FESTİVALİN ULUSLARARASI YAPIMLARI

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali programında Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İran, Kanada ve Portekiz’den 9 uluslararası yapım yer alıyor. Bu eserlerin 4’ü İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımcılığında gerçekleştiriliyor.

 Ünlü yönetmen Guy Cassiers’in yeni oyunu “Merhametliler, dikkat çeken sahne ve kostüm tasarımıyla festivalde

 Ünlü yönetmen Guy Cassiers ve dramaturg Erwin Jans tarafından Jonathan Littell’in aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan Merhametliler (The Kindly Ones), II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan soykırımı, bir SS subayı olan Max Aue’yi odağa alarak anlatıyor. Dönemin Almanyası’nın, sadece canavarlar ve sapkınlarla değil, aynı zamanda Nazizmin etrafında toplu bir deliliğe doğru ilerleyen sıradan insanlarla dolu olduğunu gösteren oyunda izleyici, failin düşünüş biçiminin içine sokuluyor ve onunla huzursuz edici bir empati kurması sağlanıyor. Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı’nın katkılarıyla, İstanbul Tiyatro Festivali’nin yanı sıra deSingel, Le Phénix, Scène nationale de Valenciennes, Maison de la Culture d’Amiens, Festival Temporada Alta ve Festival RomaEuropa ortak yapımcılığında gerçekleştirilen proje, reji ve dramaturjisiyle olduğu kadar, sahne, kostüm ve müzik tasarımıyla da oldukça dikkat çekecek bir yapım. Merhametliler (The Kindly Ones), Toneelgroep Amsterdam tarafından 6 Mayıs’ta 20.00’de, 7 ve 8 Mayıs’ta ise 18.00’de Uniq İstanbul işbirliğiyle Uniq Hall, Uniq İstanbul’da sahnelenecek.

Orhan Pamuk imzalı “Gizli Yüz” Mesut Arslan’la sahnede bir peri masalına dönüşüyor

Orhan Pamuk’un aynı adlı film senaryosundan Mesut Arslan tarafından tiyatroya uyarlanan Gizli Yüz (Secret Face), kimlik üzerine kurulmuş, günümüzde geçen bir peri masalı. Oyun, genç bir fotoğrafçıyla hoş, esrarengiz bir kadının farklı şehirlerde düş ve gerçeğin sınırında dolanmasını anlatıyor. Erki De Vries’in yaratıcı ışık koreografisi, Mesut Arslan’ın güçlü uyarlaması ve yönetmenliğiyle birleşerek oyunda izleyiciye farklı bir deneyim sunulacak. İstanbul Tiyatro Festivali’nin de ortak yapımcılığını üstlendiği Gizli Yüz (Secret Face), 6 Mayıs’ta 20.30’da, 7 Mayıs’ta 15.00 ve 20.30’da ve 8 Mayıs’ta ise 15.00’te Moda Sahnesi’nde olacak.

Son yılların dikkat çeken yönetmeni Milo Rau’dan politik tiyatroya farklı bir yorum: Nefret Radyosu

Çalışmalarının tamamı Avrupa’daki birçok önemli ve büyük festivalde yer alan, son yılların dikkat çeken yönetmeni Milo Rau, Nefret Radyosu (Hate Radio) projesiyle İstanbul Tiyatro Festivali’nde. Nefret Radyosu (Hate Radio), 1994’te Ruanda’da Tutsilere yönelik soykırımın kışkırtıcısı, ırkçı bir radyo kanalı olan RTLM’yi (Radio-Télévision Libre des Mille Collines) aslına sadık kalarak kurgulanmış bir arka planla tekrar yayına alıyor. Oyun, aslına uygun olarak yapılan bir radyo stüdyosunda, seyirciyi ırkçı bir zihniyetin yol açabilecekleriyle yüzleştiriyor. Nefret Radyosu (Hate Radio), 14 Mayıs’ta 20.30’da ve 15 Mayıs’ta 15.00 ile 20.30’da Zorlu PSM Prohelvetia işbirliğiyle Zorlu PSM Stüdyo’da sahnelenecek.

İranlı kadınlar İran’ı anlatıyor

Yazar Mahin Sadri ve yönetmen Afsaneh Mahian, Her Gün Biraz Daha (Ham Havayi) adlı oyunda, daracık bir mutfakta günlük angaryalarıyla meşgul üç kadının ıstırap dolu öyküleri aracılığıyla İran’ın 1981’den (İran devriminden iki yıl sonra) 2013’e uzanan tarihinden bir kesit sunuyor. İran ve Fransa’da büyük beğeni toplayan, En İyi Özgün Metin, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yönetmen ödüllerini kucaklayan, Her Gün Biraz Daha (Ham Havayi), 17 ve 18 Mayıs’ta 20.30’da Uniq İstanbul işbirliğiyle Uniq Hall, Uniq İstanbul’da sahnelenecek.

Yazar Fernando Pessoa’nın Güney Afrika’ya yaptığı ziyaretin izleri Zululuzu’da canlanıyor

Kendilerini bir sanatçılar federasyonu olarak tanımlayan ve kuruldukları 2005 yılından bu yana ünleri dünya çapında yayılan Portekizli topluluk Teatro Praga, merakla beklenen son oyunları Zululuzu’nun dünya prömiyerini 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiriyor. Oyun ülkemizde daha çok “Huzursuzluğun Kitabı” ile tanınan Portekiz edebiyatının önde gelen isimlerinden Fernando Pessoa’nın Güney Afrika’da özgürlük peşinde koştuğu gençlik yıllarına doğru şiirsel bir geçiş sunuyor. Zululuzu, Fernonda Pessoa’nın yaşamı ve yapıtlarından esinlenerek André e. Teodósio, Cláudia Jardim, José Maria Vieira Mendes, Pedro Zegre Penim tarafından yazılıp yönetiliyor. Sao Luiz Teatro Municipal (Lizbon), Théâtre de la Ville (Paris), İstanbul Tiyatro Festivali, Teatro Municipal do Porto (Porto), Casa Fernando Pessoa (Lizbon) ortak yapımcılığında sahneye taşınan Zululuzu, 19 Mayıs’ta 20.30’da ve 20 Mayıs’ta 15.00’te Cevahir Sahnesi’nde izlenebilecek.

Shakespeare oyunlarındaki bütün ölümler bir arada, dört soytarının bedeninde, aynı sahnede

Shakespeare’in Bütün Ölümleri (The Complete Deaths) oyununda Shakespeare oyunlarında, sahne üzerinde gerçekleşen yetmiş beş ölüm İngiltere’nin ‘en yetenekli dört soytarısı olan Spymonkey topluluğu tarafından canlandırılıyor. Oyuncular, “bütün ölümleri” bazen uzatarak, bazen altını üstüne getirerek, bazen dokunaklı, bazen müzikal ve her daim deli dolu bir şekilde aktarıyor. Ölümünün 400. yılında Shakespeare’e ağırbaşlı, kasvetli ve hayli komik bir saygı duruşu niteliğindeki oyunu Tim Crouch yönetiyor. Shakespeare’in Bütün Ölümleri (The Complete Deaths), 24, 25 ve 26 Mayıs’ta 20.30’da British Council İstanbul sponsorluğunda Moda Sahnesi’nde olacak.

Türkiye’deki halk danslarından esinlenerek yaratıldı: gerçek hayattan alınmıştır

Christian Rizzo’nun 2004 yılında İstanbul’da bir festivalde izlediği bir halk dansının anılarından esinlenerek yarattığı gerçek hayattan alınmıştır (d’après une histoire vraie), eril Türk halk danslarının kendisinde uyandırdığı duygular üzerine kuruluyor. Rizzo, dansın toplumlarla nasıl bir ilişki kurduğunu ve hareketlerin insanları birbirine nasıl bağladığını inceliyor. Canlı müzik eşliğinde sekiz erkek dansçının sahneleyeceği gerçek hayattan alınmıştır (d’après une histoire vraie), Türk Tuborg A.Ş. sponsorluğunda, Fransız Kültür Merkezi ve Zorlu PSM işbirliğiyle, 26 ve 27 Mayıs’ta 20.30’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde olacak. Kerem Gelebek’in de dans ettiği gösterinin canlı çalınan müzikleri de gösterinin kendisi kadar akıllara kazınacak.

Çocuklar için bilimkurgu da içeren bir oyun: Üç Yeşil Adam

Yazar, video sanatçısı ve yönetmen Valérie Mréjen, Üç Yeşil Adam’da (Trois Hommes Verts), bilimkurgu havasında bir aile masalı anlatıyor. Bir çocuğun düşlerinin fantastik bir öyküye dönüştüğü oyunda, çocuğun hayalindeki karakterler basit malzemelerin çıkardığı seslerle canlanıyor. Hem büyüklerin hem de beş yaş ve üzerindeki tüm çocukların izleyebileceği bu sözsüz oyun, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, 28 Mayıs’ta 14.00 ve 17.00’de Cevahir Sahnesi’nde olacak.

Robert Lepage’ın çarpıcı bir görsellikle yarattığı oyunu: Needles and Opium

Yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu Robert Lepage, bir yanılsama gösterisini andıran çarpıcı bir görsellikle yarattığı Needles and Opium’u ilk sahnelenişinden yirmi yıl sonra yeniden ele alıyor. Yeni bir sahne tasarımı, özgün görüntüler ve sahnedeki akrobat Cocteau’nun sözlerini, Marc Labrèche’in duyarlık dolu ve dâhiyane performansı tamamlıyor. Sonuçta ortaya adeta hipnotize edici efektlerle dolu bir yapım, bizi büyüleyen ve ışığa doğru götüren bir gece çıkıyor. Needles and Opium, Jean Cocteau ve Miles Davis’i merkezine alan hikâyesi ve müzikleri ile festival izleyicisinin unutulmazları arasında yerini alacak. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcıları arasında yer aldığı oyun, 27 ve 28 Mayıs’ta 20.30’da Uniq İstanbul işbirliğiyle Uniq Hall, Uniq İstanbul’da sahnelenecek.

FESTİVALİN YERLİ YAPIMLARI

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan programını sanatseverlerle buluşturuyor. Festival, 21 yerli yapımın Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

 

Festival, yönetmenliğini Şahika Tekand’ın yaptığı ve Studio Oyuncuları’nın sahneleyeceği, Samuel Beckett’in en önemli tiyatro metinlerinden biri olan Godot’yu Beklerken oyunu ile açılıyor. Şahika Tekand, oyunda beklemek eylemi ve beklenti, umut etmek ve umutsuzluk, varolma arzusu ve varolmaya mahkûmiyet kavramlarını, doğuşla vadedilen geleceğin sonluluğunun yarattığı akıl dışılık ve bunu akla uygun kılmak üzere verilen çaresiz uğraşıyı ifade eden bir düzen kuruyor. İstanbul Tiyatro Festivali oyunun ortak yapımcılığını üstleniyor. Onur Berk Arsalanoğlu Cem Bender,Sedat Kalkavan, Nilgün Kurtar, Mehmet Okuroğlu, Yiğit Özşener’in rol aldığı Godot’yuı Beklerken, 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde 20.30’da Uniq İstanbul’un desteğiyle Uniq Hall, Uniq İstanbul’da seyirciyle buluşuyor.

 

Gerçekle oyunun, oyunla kurgunun sınırında varolmaya çalışan fakat bir süre sonra oyunla gerçeğin sınırının yittiği noktada kaybolan, tutunamayan iki hizmetçinin “öteki” hikâyesine odaklanan Hizmetliler, Elvin Beşikçioğlu tarafından Jean Genet’nin Hizmetçiler adlı yapıtından yeniden kurgulanarak sahneye taşınıyor. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Erdal Beşikçioğlu’nun, yönetmenliğini ise Elvin Beşikçioğlu ve Binnaz Dorkip’in üstlendiği Hizmetliler, 4 ve 5 Mayıs’ta 20.30’da Tatbikat Sahnesi’nde.

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Aslan Asker Şvayk, Prag’a I. Dünya Savaşı’nı tetikleyen Saraybosna suikastı haberinin gelişiyle başlayan ve sonrasında iyi kalpli ve saf savaş gönüllüsü Şvayk’ı ve onun ordudaki maceralarını anlatıyor. Jaroslav Hašek’in kaleme aldığı oyun, hikâyeyi mizahi bir dille ele alıp, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarını, tüm anlamsızlıkları ve gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir kara komedi olarak dikkat çekiyor. Oyunun yönetmenliğini Yunus Emre Bozdoğan üstleniyor. Oyun, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde 20.30’da Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde görülebilir.

 

Yiğit Sertdemir’in sahneye uyarladığı, yönettiği ve tek başına oynadığı Şizo Şeyks, Shakespeare’in yapıtlarından yola çıkarak; düne bugüne, aşka, iktidara, hırsa, ihanete, kadere, zamana dair. Şizo Şeyks, bir adamın deliliğin sınırında dolaşan hikâyesini anlatıyor. Sahne uyarlamasını, yönetmenliğini Yiğit Sertdemir’in üstlendiği oyunda yine Sertdemir’in kendisi oynuyor. Oyun, 8 Mayıs’ta 15.00’te, 9 Mayıs’ta 20.30’da, 14-15 Mayıs’ta 18.00’de Kumbaracı 50’de sahnelenecek. 21 Mayıs’ta 18.00’de ve 22 Mayıs’ta 15.00’te Üsküdar Tekel Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

 

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcıları arasında yer aldığı e-mülteci.com, Guatemala, Vietnam ve Türkiye’den yola çıkan ve sanal kimliklerini kullanarak internette bıraktıkları ayak izlerinden takip ettiğimiz üç farklı kadının hikâyesine odaklanıyor. Sedef Ecer’in yönetmenliğini üstlendiği oyunda, Meltem Cumbul ve Fehmi Karaaslan’ın yanı sıra sahnedeki ekrandaki videoda Ahu Türkpençe, Ece Dizdar, Fırat Tanış, Gizem Soysaldı, Mathilda May, Okan Bayülgen ve Tilbe Saran’ın performansları yer alıyor. Oyun, 9 ve 10 Mayıs’ta 20.30’da Üsküdar Stüdyo Sahne’de seyircinin karşısına çıkacak.

 

İdealist Doktor Bay Givings 1880’li yıllarda, histeri hastalığını tedavi etmek için bugünkü vibratörlerin atası olarak kabul edilebilecek bir makine icat ediyor. Teknolojiye olan takıntısı ile hastalarının tedaviye devam etme ısrarlarına karşı koyamayan Dr. Givings’in hikâyesini anlatan, Sarah Ruhl’un provokatif ve Tony ödülü adayı bu eğlenceli eseri, Vibratör Oyunu Türkiye’de de ilk kez festival kapsamında Eyüp Emre Uçaray yönetmenliğinde ikincikat tarafından sahnelenecek. Oyun, 10 ve 11 Mayıs’ta 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

 

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcıları arasında yer aldığı Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi, gecenin coşkusunu ve karanlığını üzerinde taşıyan dört kişiyi konu alıyor. Oyun, kavganın, korkunun ve aşksızlığın içinde kendilerini gecenin dönüştürücü gücüyle sınayanları sahneye taşıyor. Melis Tezkan ve Okan Urun’un yazıp yönettiği oyunda Defne Halman, Can Kulan, Efecan Senolsun ve Okan Urun rol alıyor. Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi, 11 ve 12 Mayıs’ta 20.30’da Moda Sahnesi’nde.

 

 

İlhami Algör’ün Albayım Beni Nezahat ile Evlendir ve Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku isimli romanlarından uyarlanan Kahramanın El Kitabı, bir erkeğin, “kahraman” imgesinin peşinde, İstanbul sokaklarında yaptığı zihinsel yolculuğu video animasyon eşliğinde anlatıyor. Şule Ateş’in yönettiği ve Deniz Celiloğlu’nun sahne aldığı bu eğlenceli anlatı seyirciyi siyah beyaz filmler döneminin naif ve tanıdık dünyasında gezdirirken, bir yandan da bu filmlerin imgeleriyle büyümüş bir kuşağın zihnindeki “kahraman erkek” imgesini sorguluyor. Kahramanın El Kitabı, 15 Mayıs’ta 18.00’da ve 16-17 Mayıs’ta 20.30’da Talimhane Tiyatrosu’nda olacak.

 

Terkedilmiş bir şehir olan Kızıl Şehir’in muzip cinleri Mar ve Wan gelen geçenin başına türlü çoraplar örüyorlar. Yaşlı ve yalnız Kal umutla gidenlerin dönmesini bekliyor ve günlerdir turnede olan Kargalar geliyor, seyircilerini arıyorlar. Acıklı bir masalın içinde çekilen bir halaya dönüşen Kızıl Şehir’de, masal da halay da merhem olup iyileştiriyor. Kargalar, Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu tarafından yönetiliyor. Kargalar, 18 Mayıs’ta 20.30’da ve 19 Mayıs’ta 15.00’da Moda Sahnesi’nde.

 

Erdemlerinden asla vazgeçmeyen ve bu yüzden yerden yere vurulan ve hatta cezalandırılan soylu savaş kahramanı Coriolanus’un hikâyesini anlatan Shakespeare’in bu ünlü oyunu, Roma’nın sözde demokrasisi ile politikacıların vaadlerine inanan eğitimsiz ve aç halkına karşı Coriolanus’un verdiği mücadeleyi konu alıyor. Malcolm Keith Kay’in yönettiği oyun İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Coriolanus, 18 Mayıs’ta 20.30’da, 19 Mayıs’ta ise 18.00’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

 

Yoğun bakım ünitesinde yatan ağır durumdaki hastalar ve kendilerini onları iyileştirmeye adayanların “mahrem” zamanına 60 dakikalık bir yolculuk Ân. Oyunun kurgu, konsept ve yönetmenliğini Özen Yula üstleniyor. Kerem Kupacı ,Zeyno Eracar ve Memetcan Diper, Nazan Diper’in rol aldığı oyun, İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımları arasında yer alıyor. Ân, 19 ve 21 Mayıs’ta 18.00 ve 20.30 seanslarıyla, 22 Mayıs’ta ise 15.00 ve 18.00 seanslarıyla Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde seyircinin karşısına çıkacak.

 

Yazar Christopher Durang’in, Çehov oyunlarına göndermeler yaptığı oyunda, günümüzde ABD’nin küçük bir kasabasında geçen bir öykü anlatılıyor. Vanya, Sonya, Maşa ve Spike oyununda, taşra yaşamının umutsuzluğu, modern insanın yalnızlığı konu ediliyor. Zeki bir komedinin hüzünle buluştuğu oyunun yönetmenliğini Yücel Erten üstleniyor. Şerif Erol, Tilbe Saran, Nesrin Kazankaya, Doğan Akdoğan, Başak Meşe ve Gamze İpek’in rol aldığı oyun, Tiyatro Pera tarafından sahneleniyor. Oyun, 19-20-21 Mayıs’ta 20.30’da, 22 Mayıs’ta 15.00’da, Tiyatro Pera’da sahnelecek. 24 Mayıs tarihinde 20.30’da, Caddebostan Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşacak.

 

Sanatçı Tuğçe Tuna; En Kötü İş. adlı eserinde toprak ve beden ilişkisini Psiko_Soma+tik olarak aralarken, duyusal ve bilinç katmanları arasında geziniyor. Alan hafızasının yanı sıra, “iş” olarak kabul ettiğimiz eylemlerin bilinci tüketmesi, boşluk sendromu ve mekânın, bedenin dönüştürülmesi eserin kavramsal katmanlarını oluşturuyor. En Kötü İş, 20 Mayıs’ta 18.00’da, 21 Mayıs’ta 20.30’da MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi 2. Kat’ta sahnelenecek.

 

Yeşim Özsoy’un aşk, ölüm, savaş ve kaybolan çocukluk gibi kavramlar etrafında şekillendirdiği yeni oyunu, Filistin’den İngiltere’ye, Yunanistan’dan Türkiye’ye uzanıyor. Yaşlı Çocuk, izleyicileri dört karakterin kimi zaman yalnız, kimi zamansa en yakınlarıyla olmamış, olamamış hikâyelerini dinlemeye davet ediyor. Oyun, İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımcılığında sahneleniyor. Yaşlı Çocuk, 21 Mayıs’ta 20.30’da ve 22 Mayıs’ta 18.00’da garajistanbul’da.

 

Elif Şafak’ın bir dönem çok tartışılan romanlarından Baba ve Piç, Türkiye’de ilk kez sahneleniyor. Eserde 1915 yılında yaşanan olaylar; Türk ve Ermeni kökenli iki aile arasındaki ilişkiler üzerinden iki toplum incelenirken, erkeklerin zamansız öldüğü, geride hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesiyle birlikte anlatılıyor. Mehmet Ergen’in yönettiği, Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi ve Gökçen Gökçebağ’ın aynı sahneyi paylaştığı Baba ve Piç, 23 ve 24 Mayıs’ta 20.30’da Zorlu PSM’nin desteğiyle Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde.

 

Tiyatro tarihinin en ünlü ve Shakespeare’in en önemli oyunlarından olan Macbeth, İskoçya beylerinden Macbeth’in, öğrendiği kehanetin gücüyle Kral Duncan’ı öldürüp tacı ele geçirdikten sonra iktidarını elinde tutmak için nasıl hiçbir şeyden kaçınmadığını gözler önüne seriyor. Sabahattin Eyüboğlu’nun Türkçeleştirdiği, Bülent Emin Yarar’ın yönettiği oyun EKİP Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Macbeth, 25 ve 26 Mayıs’ta 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde olacak.

 

Fiyaskoya dönüşen bir prömiyer akşamı, daha başarılı bir yazara vurulan bir kadın, daha genç bir oyuncuya kapılıp giden bir adam ve hissedilen eksiklikleri doldurabilmek için sürekli sanata yaklaşan dört farklı karakterin öyküsünü anlatan Martı, hayatla ve sanatla ilgili en katmanlı oyunlardan biri olarak öne çıkıyor. Çehov’un klasikleşen bu eserinde yönetmenliği Yıldırım Fikret Urağ üstleniyor. Oyun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahneleniyor. Martı, 25 ve 26 Mayıs’ta 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

 

Genç Topluluklar ile festivalde “Yeni Dalga”

 

İstanbul Tiyatro Festivali’nin 2012 yılında genç tiyatro ve dans gruplarının gösterilerini seyirciyle buluşturmak amacıyla başlattığı “Yeni Dalga” başlığı altında Talimhane Tiyatrosu ve Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda iki oyun yer alıyor.

2013 yılında Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (GSÜTT) bünyesinde yetişip sahneye çıkan genç tiyatrocular tarafından kurulan Sarı Sandalye ekibinin yeni oyunu O / Hakkari’de Bir Mevsim’de kendini bir gün ülkenin doğusunda, bir dağ başında, Hakkâri’nin Pirkanis köyünde bulan O’nun düş ile gerçek arasında yol alırken bir yandan orada varolma savaşı anlatılıyor. Erhan Çene, Yiğit Tuna ve Çağdaş Ekin Şişman’ın Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim isimli romanından uyarladığı oyunun yönetmenliğini Yiğit Tuna ve Çağdaş Ekin Şişman üstleniyor. O / Hakkari’de Bir Mevsim, 5 ve 6 Mayıs’ta 20.30’da Talimhane Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

 

Kurtuluş Savaşı’nın büyük destanı ve Nâzım Hikmet’in dev eseri, Kuvayi Milliye Destanı’nın modern uyarlaması, şiir-tiyatro ilişkisinin sahnesel karşılıklarının aranması anlamında çok değerli bir malzeme sunuyor. Ali Berktay tarafından sahneye uyarlanıp, Meyerhold ve biyomekanik teknik konusunda yaptığı çalışmalar ve atölyelerle de tanınan yönetmen Ayşe Emel Mesçi yönetiminde sahnelenecek olan Kuvayi Milliye Destanı’nda Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Okulu öğrencileri rol alıyor. Oyun, 18 Mayıs’ta 20.30’da, 19 Mayıs’ta ise 15.00’da Müjdat Gezen Tiyatrosu 29 Ekim Sahnesi’nde.

 

Festivalde “Oyun Salonu”

 

Salon ve İstanbul Tiyatro Festivali ekiplerinin ortak çalışmaları sonucunda 2013 yılında hayata geçirilen “Oyun Salonu” projesi 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde de devam ediyor. Türk Tuborg A.Ş. sponsorluğunda yapılan “Oyun Salonu” kapsamındaki gösteriler Salon’da ve Tatbikat Sahnesi’nde yer alacak.

 

Yeni bir oluş biçimi olarak güvenmeyi, kendini açmayı öneren ve bu toprakların misafiri olduğumuzu unutmamamızı dileyen bir dans performansı olan Büyükannem Bir Taş, koreografisini yapan Aslı Bostancı ve Senem Gökçe Oğultekin tarafından sahneleniyor. Oyun, 7 ve 9 Mayıs’ta 20.30’da, 8 Mayıs’ta ise 18.00’da Salon’da seyircinin karşısında.

 

Ev’vel Zaman, İstanbul’da, şimdiki zamanın kıyısında bir evde yaşayan gündelik dertlerine gömülmüş orta sınıf bir aileye odaklanıyor. Kuralsızca işleyen “kentsel dönüşüm” giderek hızlanıyor ve önceden hep varoşlardakilerin başına gelen ve reflekssiz kaldıkları, artık kapılarına dayanan bu gerçeklik, onları köklerinden ayrılmaya zorluyor. 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcısı olduğu oyunu, Gülce Uğurlu ve Firuze Engin yazıp yönetiyor. Bedir Bedir, Funda Eryiğit ve Esme Madra’nın rol aldığı oyun 20, 22 ve 23 Mayıs’ta 20.30’da, 21 Mayıs’ta ise 18.00’da Salon’da sahnelenecek.

 

Köpeklerin İsyan Günü, Nişantaşı’nda, lüks mağazalar ile ışıltılı vitrinler arasında, kendi küçük lüksleri için hiç durmadan çalışan ve yıpranan evliliği ile boğuşan Suzan’ın üzerinden, dünün seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmayı ve her devrin kaybedenlerinin hikâyesini anlatıyor. Ceren Ercan’ın kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini Mark Levitas üstleniyor. Zuhal Gencer Erkaya, Elif Ürse, Kanbolat Görkem Arslan ve Sercan Gülbahar rol aldığı oyun, 21 Mayıs’ta 15.00’da, 22 ve 23 Mayıs’ta ise 20.30’da Tatbikat Sahnesi’nde.

 

 

FESTİVALİN YAN ETKİNLİKLERİ

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali süresince ünlü konuklar ile uzmanların katılacağı, ücretsiz söyleşi, gösteri, sempozyum, sergi, ustalık sınıfı ve atölye çalışmaları da sanatseverlerle buluşuyor. Koreograf Olivier Dubois’nın dans atölyesi, Avignon Festivali’nin artistik direktörlerinden Bernard Faivre d’Arcier’nin atölye çalışması, çocuklara yönelik atölyeler, Bertolt Brecht üzerine söyleşi, oyuncu ve dansçı Kerem Gelebek’in dans atölyesi ve Spymonkey’nin clown tiyatrosunun atölyeleri gibi birçok etkinlik festival kapsamında gerçekleştirilecek.

 

Etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere tiyatro.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

 

 

FESTİVALİN YABANCI KONUKLARI

 

İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 19-22 Mayıs tarihleri arasında festivalin yabancı profesyonel konuklarına yönelik festival programındaki oyunların gösterimlerinin yapılacağı bir platform düzenlenecek. Bu platforma, uluslararası oyun yazarları ağı The Fence ve tiyatro çevirmenleri ağı Eurodram’dan ekipler de katılacak.

 

 

  1. FESTİVAL KİTABI 

 

İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl, 20’nci festival vesilesiyle özel bir yayın hazırlıyor. 1989 yılından bu yana gerçekleştirilen 20 festivalde sahnelenen yerli ve yabancı oyunlarla ilgili ayrıntılı bilgi içerecek kitapta, ayrıca 20 yıl boyunca festivalin direktörlüğünü yapan Dikmen Gürün ile İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’ın bir söyleşisi de yer alacak. İstanbul Tiyatro Festivali’nin geçmişine bir ışık tutacak olan bu katalog kitap, Mayıs ayında izleyicilere sunulacak.

 

 

FESTİVALİ’DE YENİ BİR PROJE: DANS PLATFORMU

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Dans Platformu başlığı altında yeni bir proje başlatılıyor. Dans Platformu kapsamında profesyonel dansçılar kısa sunumlarla projelerini sahneleyecekler. İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, sanatçı Ayrin Ersöz ve sanatçı Tuğçe Tuna tarafından seçilecek projeler, festivalin yabancı profesyonel konuklarına yönelik platformda, başta dans olmak üzere sahne sanatları profesyonellerinin katılıp izleyebileceği bir proje olarak hayat bulacak.

 

 

 

 

 

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ BİLETLERİ

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri, Biletix satış noktaları, Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00), Biletix web sitesi (www.biletix.com) ve İKSV ana gişeden (10.00–18.00 saatleri arasında açık olan ana gişe, pazar günleri kapalıdır) alınabiliyor.

 

Biletix Müşteri Hizmetleri, Biletix app ve Biletix web üzerinden temin edilen biletler, etkinlik günü etkinlik mekânında gösterimden iki saat önce teslim alınabilir. Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %25’e varan özel indirimlerden yararlanabiliyorlar.

 

  1. İstanbul Tiyatro Festivali programı ve etkinlikleriyle ilgili tüm gelişmeler sosyal medya kanallarının yanı sıra AppStore ve Google Play’den indirilebilen İKSV Mobil uygulamasından da takip edilebilir. Festivalin broşürü İKSV’den (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane) ve Biletix satış noktalarından temin edilebilir.