“İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ”

şümürz11, 27 Ocak 20:00 Hayal Perdesi Beyoğlu
18 Ocak 20:30 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

                     “İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ”
BORİS VİAN’IN SON ESERİ, 
EDİNBURGH FRİNGE FESTİVALİ’NDEN SONRA ÜNLÜ MAKEDON YÖNETMEN ALEKSANDAR POPOVSKİ’NİN YENİLENEN
REJİSİYLE SAHNELENMEYE DEVAM EDİYOR! 

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa’nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski önderliğinde hayata geçen Hayal Perdesi’nin ilk yapımı, bir Boris Vian klasiği İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, prömiyerini Bursa Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirdi. Boris Vian’ın en şöhretli ve son oyunu İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir bulusmanın ürünü olan İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, 2014 – 2015 sezonunda Bursa ve İstanbul’da seyirciyle buluştu. Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali programında da sahnelenen oyun, 68.Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali’ne katıldı.

Edinburgh Fringe Festivali’nde sahnelenen ilk Türkçe Oyun!

İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68.Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” İngilizce üst yazıylaTürkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Edinburgh’un kalbinde yer alan C Venues programında 230 kişilik bir salonda 14 akşam izleyici karşısına çıktı.Kırk dokuz ülkeden tiyatroların katıldıgı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyunun performatif ve tiyatral basarısıyıldızlarla taçlandırıldı.
‘Söz’ün Büyücüsü’ ünlü Fransız yazar Boris Vian’ın dünya tiyatrolarında en çok sahnelenen oyunu olan eser, Edinburgh Fringe Festivali’nin ardından ünlü Üsküp’lü yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilenen rejisiyle İstanbul’da izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.

Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları gitgide daha fazlasıkıstıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerlese gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla,sebatla onları beklemekte, onlarla yüzlesmektedir. Dupont’lar Şümürz’e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar varlıgını asla inkar edemezler. Şümürz adım attıkları her mekanda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez.

Tiyatro Hayal Perdesi, Aleksandar Popovski’nin yaratıcı rejisi ve Sven Jonke’nin yenilikçi sahne tasarımıyla çarpıcı ve unutulmaz bir deneyim sunuyor. Oyunun kadrosunda ise ödüllü aktör Reha Özcan, ünlü oyuncular Ayse Lebriz Berkem, Selin İşcan ve Nihat Alpteki’nin yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden basarılı oyuncular Selin Tekman ve Tuba Karabey bulunuyor.

Hayal Perdesi kurucularından Selin İşcan‘ın projelendirdiği oyun, bu sezon 3 ödül kazandı.
Selin İşcan, 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün; Aleksandar Popovski ise 19.Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ ödülünün sahibi olurken, Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından verilen 21.Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde ‘En İyi Yapım’ödülüne layık görüldü.

65′ sürer; ara yoktur.

Sözün özü: Hayal Perdesi, “İmparatorluk Kuranlar” yapımıyla on üzerinden on alıyor.”

Üstün Akmen – Evrensel

Her tiyatro severe ve özellikle Tiyatro Ödülleri Seçici Kurullar Üyeleri’ne içtenlikle önerilir.”

Robert Schild – T24

“Sezonun akılda ve ruhta iz bırakan ender oyunlarından olan “İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz” bu kadro ve rejisiyle davetli olduğu uluslararası festivallerde adından oldukça söz ettirecektir.”
Ragıp Ertuğrul/ Türkiye Eleştirmenler Birliği Başkanı

“Hayal Perdesi’nin İmparatorluk Kuranlar prodüksüyonuna teşekkür etmeliyim…” 
Mark Lawson – Guardian

★★★★ “Sarsılmaz bir performans!” Broadwaybaby

★★★★ Bu yapım tarifsiz bir mükemmellik sunuyor”    
                                                Three Weeks Edinburgh

“Türklerin oyunculuğu Edinburgh Fringe Festivali’nde tarih yazıyor.”
Tim Cornwell – arts-press.co.uk

Yer: Hayal Perdesi Beyoğlu
Adres : Meşelik Sok No:10 Taksim /İstanbul
Saat: 20:00
Biletler Biletix ve sahne gişesinden satışa sunulmuştur.
Bilet Fiyatı: 50TL, İndirimli: 40TL
Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için:

Gişe Telefon :

0212 244 27 02, 0507 443 74 17