Goethe-Institut Istanbul’da Barbara Köhler ile Okuma ve Sohbet

Barbara Köhler copyright Tineke de LangeBarbara Köhler “Istanbul, zusehends” adlı kitabından okuyor

Okuma ve Sohbet

04.11.2015, 19.30

Goethe-Institut İstanbul

Kütüphane, Yeniçarşı Cad. 32, Beyoğlu – İstanbul

Giriş serbesttir.

Etkinlik Almanca yapılacaktır.

Goethe-Institut Istanbul ve Kuzey Ren-Vestfalya Sanat Vakfı işbirliğiyle

2014 ilkbaharında Barbara Köhler birkaç haftasını İstanbul’da geçirdi. “Tatil için fazla uzun, gündelik hayata alışmak için fazla kısa bir süre. O aradaki zamanda yabancısınız.” Şair, bu yabancılık hissinin peşini bırakmıyor, ardından gidiyor, onu tanımaya çalışıyor ve yeni imgeler yaratıyor. Şehirde gezerken kendiliğinden oluşan 23 şiir ve birçok fotoğrafta, şehrin gözle görülürcesine şekil değiştiren biçimlerine tanık oluyoruz: Renkler, garip çiçekler, şehrin gözleri, izler ve işaretler, dilin yabancılığı, kelimeler ve bakışlar. Sightseeing, seeing sight’a dönüşüyor: KendiBarbara Köhler - Kitap Kapagi bakışlarını, yabancı bakışları ve bunların karşılaşmasını – yani görmeyi görmek.

Barbara Köhler İstanbul’a gitti, baktı, dinledi ve bulduklarını fotoğraf makinası ve dille not etti. “Istanbul, zusehends” bu yıl Lilienfeld Yayınevi’nin Kuzey Ren-Vestfalya Kültür Vakfı Dizisi’nden çıktı.

Barbara Köhler şiir kitapları, denemeler ve (Gertrude Stein, Samuel Beckett ve diğer yazarlardan) çeviriler yayımladı. Ses enstalasyonları kuruyor, yazı resimleri, modern sanat eserleri, kamuya açık mekanlar ve özel bahçeler için metinler tasarlıyor.

Duisburg-Essen Üniversitesi’nde “Poet in Residence” (2009), Oberlin Ohio’daki Oberlin-College‘de “Writer in Residence” (2009) olarak bulundu, Erlangen Şiir Çeviri Ödülü’nü aldı (2009), Alman Ekonomi Kültür Topluluğu’nun Şiir Ödülü’nü aldı (2009), Kuzey Ren-Vestfalya Sanat Vakfı’nın Bonn Üniversitesi’nde kurduğu Thomas Kling Şiir Kürsüsü’nde okutmanlık yaptı (2012/13) ve Cornell University, Ithaca, N.Y.’da “Artist in Residence” idi (2013). Yayımlanmış son yapıtları “Neufundland. Schriften, teils bestimmt” (2012), “36 Ansichten des Berges Gorwetsch” (2013) ve “Istanbul, zusehends”dir (2015). 20 yıldan beri Duisburg’da yaşıyor.

Etkinliğin moderasyonunu Fügen Uğur üstlencek. “Istanbul, zusehends” kitabı etkinlik sonrası Türk-Alman Kitabevi tarafından satışa sunulacaktır.