Cambazın Cenazesi, Modern Meddah Yorumu

duygu_avatarBu yıl Afife Jale Tiyatro ödüllerinde yazarı Firuze Engin’ in özel ödülü, Yeni Tiyatro Dergisinin de Haşmet Zeybek En İyi Ekip ödülünü kazanan Cambazın Cenazesi; Haziran ayında da sahnelenmeye devam ediyor. İkinci Kat’ ın kurucularından Sami Berat Marçalı’ nın projesi olan Yarının Oyunları kapsamında ilk olarak 16 Temmuz 2014’ de iki erkek oyuncu ile sahnelenen oyun, Aralık ayında oyuncu değisikliği ile bir kadın ve bir erkek tarafından sahnelenmeye başlamış ve önümüzdeki sezon da yoluna devam edecek.

Bu yenilikçi projeyi özetlemek gerekirse; kura usulüyle adalet, medya, ahlak ve dönüşüm konularından biri üzerine yine kura usulü ile belirlenen oyuncularla sahnelenecek bir metnin, yazarlarca 1-1,5 ay gibi kısa bir sürede yazmaları ve 3 ayda da sahnelenmesi. Firuze Engin’ in kısmetine dönüşüm konusu ve iki erkek oyuncu düşmüş. Yazar da, bir sahil köyünün turizme açılmasını ve günümüzün tartışmalı konusu rant getiren ‘kentsel dönüşümünü’ ; köyün saygın ileri geleni cambazın ölümünden sonra gelişen trajikomik olaylarla anlatıyor. Yönetmen Berfin Zenderlioğlu ise çok bizden olan bu hikayeyi belki biraz da bu yüzden Karagöz’ün gölge oyunları ve meddahlığı hatırlatan rejisiyle sahnelemiş. Çok da iyi yapmış. Oyunculuk olarak hem Seda Türkmen hem İbrahim Halaçoğlu, karakterleri tempoyu da düşürmeden, seyirci ile de bağ kurarak iyi oynamışlar. Her ikisinin de Afife Jale’ de Genç Kuşak Oyuncu adaylığı olması boşuna değil. Oyunun her iki oyuncusu da hikayedeki 24 karakteri mimikleri, beden dilleri ve ses kullanımlarıyla öyle ustalıkla canlandırıyorlar ki; oyun ilerledikçe karakter daha konuşmaya başlamadan kim geldi anlıyorsunuz. Burda tabi yeri geldiginde etek olan kuşaklar veya değişik şekillerde bağlanabilen başörtüsüne dönüşen omuzdaki mendil ile karakterler arası geçişi destekleyen başarılı meddahvari kostümleri tasarlayan Hilal Polat’ ı da anmak lazım. Her oyunda değişiyor olabilir ama benim izlediğim de favori Halaçoglu’ nun Minnet Teyzesiydi. Zira meddahlığın gereği doğaçlama da oyunda mevcut. Bana oyuncular oyunu sevdikleri kadar birbirlerini izlemeyi de çok seviyorlar gibi geldi. Arkada perdeye yansıtılarak yaratılan tasarımı Jesse Gagliardi’ ye ait olan köy ortamı da oldukça güzel ancak daha derinliği olan bir sahnede ışığın yardımıyla daha da etkileyici olacaktır. İkinci Kat salonunun ebat sınırlaması Alev Topal’ a ait ışığı sınırlamış.

Eğlenerek, gülerek; ki izlerken pek sesli değilimdir, seyrettiğim Cambazın Cenazesi’ nin en sevdiğim yanlarından biri de sonuydu. Kentsel dönüşüme dair söylemek istediğini ara ara metne yedirmek yerine sonunda perdeye yansıtılan plakaları değiştirerek aktarması ve yorumlanmaya açık bırakması bence mesaj vermek adına daha etkileyiciydi. Haziran 2015 gösterilerini kaçırırsanız, önümüzdeki sezon yakalayın derim.

 

Künye :

Yazan : Firuze Engin
Yönetmen : Berfin Zenderlioğlu
Yönetmen Yardımcısı : İbrahim Halaçoğlu
Dekor Tasarımı : Jesse Gagliardi
Kostüm Tasarımı : Hilal Polat
Işık Tasarımı : Alev Topal

Oyuncular :
Seda Türkmen
İbrahim Halaçoğlu