Edinburg Fringe Festivali Öncesi Son Oyun: “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”

şümürzBoris Vian’ın son eseri “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”, ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin rejisiyle 3 Haziran’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde!

Hayal Perdesi’nin ilk prodüksüyonu, prömiyerini 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan, ‘söz’ün büyücüsü’  Boris Vian’ın yazdığı, Avrupa’nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski’nin yönettiği, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz Hayal Perdesi Beyoğlu’nda sahnelenmeye devam ediyor.

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian’ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.

“Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur.”

Hayal Perdesi kurucularından Selin İşcan‘ın projelendirdiği oyun, ünlü Makedon yönetmenAleksandar Popovski‘nin rejisiyle Hayal Perdesi Beyoğlu’nda sahnleleniyor. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.

Oyunda Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem, Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey, Nihat Alptekin rol alıyor.

Aleksandar Popovski, 2010 yılında istanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda yönettiği “Tehlikeli İlişkiler” adlı oyunla Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Yönetmeni” yönettiği oyun ise “Yılın En İyi Prodüksiyonu” ödüllerini almıştır.Bu yıl 19.su düzenlenecek olan Afife Tiyatro Ödülleri’nde ”Yılın En Başarılı Yönetmeni’ kategorisinde İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz ile tekrar aday gösterilmiştir.Oyunda Şümürz karakterini oynayan Selin İşcan ise 20. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ dalında adaylar arasında yer almaktadır.

“Sözün özü: Hayal Perdesi, ‘İmparatorluk Kuranlar’ yapımıyla on üzerinden on alıyor.” Üstün Akmen-Evrensel

“Her tiyatrosevere ve özellikle Tiyatro Ödülleri Seçici Kurullar Üyeleri’ne içtenlikle önerilir.” Robert Schild–T24

“19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin öne çıkan yerli yapımlarından olan ‘İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ sezonun harikulâde oyunlarından.” Eser Rüzgar-Milliyet Sanat 

“Baba leon dupont’un paranoyasını canlandıran Reha Özcan’ın performansı, oyunun başından sonuna kadar ama özellikle 3. Perde’de sizi koltuğunuza çiviliyor. Oyunculuk tarihine geçecek kadar iyi canlandırdığı zorlu rolün üstesinden hakkıyla gelen Özcan‘ı izlerken ‘baba, bundan başkası olamaz!’ diyorsunuz.” Aycan Gürlüyer-istanbuldasanat.org 

Yazan: Boris Vian
Çeviren: Ayberk Erkay
Yöneten: Aleksandar Popovski
Sahne Tasarımı: Sven Jonke
Kostüm Tasarımı: Taciser Sevinç
Işık Tasarımı: Aleksandar Popovski
Müzik ve Efekt Tasarımı: Barış Manisalı
Koreografi: Handan Ergiydiren
Yardımcı Yönetmen: Hümay Güldağ
Simultane Çeviri: Özge Özkan, İrem Arslan
Sahne Uygulama: Sırrı Topraktepe
Işık ve Efekt Uygulama: Selahattin Onan
Asistan: Melek Ata
Kostüm Asistanı: Marta Montevecchi

Oyuncular
Baba: Reha Özcan
Anne: Ayşe Lebriz
Şümürz: Selin İşcan
Cruche : Selin Tekman
Zenobia: Tuba Karabey
Komşu: Nihat Alptekin

Tek perde / 90 dakika

http://www.biletix.com/etkinlik/SSB81/ISTANBUL/tr