Bugüne kadar 127 kez sahnelenen Can oyunu Edirne’de yasaklandı!

CAN_1Edirne Valiliği, usta şair Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan Can oyununu “uygun görülmemiştir” kaydı düşerek yasakladı. Bugüne kadar Adana, Antakya, Gaziantep, Muğla gibi Türkiye’nin farklı yerlerinde sahnelenen oyun iki yıl önce Edirne’de de oynandı. Valilikten gönderilen yazılı belgede oyunun hangi gerekçeyle yasaklandığına dair bir bilgilendirme yapılmadı. 

Valilikten gelen açıklama:

“20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Müdürlüğünüz Mimar Kemalettin Kültür ve Tiyatro Salonu’nda Edirne Gençlik Kültür Evi tarafından sergilenmek istenen “CAN” isimli tiyatronun metni incelenmiş olup, sergilenmesi uygun görülmemiştir.”

Oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlenen Kemal Kocatürk’ün yapılan yasakla ilgili açıklaması şöyle: “İleri demokrasi vaatleriyle iktidar olan hükümetin atamış olduğu il eğitim müdürlerinin ve kadrolarının hangi kafalardan oluştuğunun acı bir göstergesidir bu yasak. Can Yücel gibi ülkemizin en önemli şairlerinden birini yasaklamaya kalkmak ancak beyinleri örümcek ağı bağlamış insanların işidir. Bu ‘ileri demokrasi’ değil olsa olsa ‘ileri faşizm’dir. Bu kararı vermiş olan Kemal Soykök adlı müdür vekilini bu aptalca kararından ötürü kınıyorum. Sanat ve demokrasi adına utanç verici bu kararı Edirne Valiliğinin özür dileyerek geri almasını bekliyorum. Aksi taktirde ülkenin “Sanat damarlarını” kesmiş kişiler olarak tarihteki yerlerini almış olacaklardır.”

Tiyatro Kumpanyası

Kemal Kocatürk’ün “Yalansız, yalın ve harbiden tiyatro” söylemi etrafında şekillenerek Türk tiyatrosuna yeni bir soluk getiren Tiyatro Kumpanyası, 2011’de Can Yücel’den Genco Erkal’ın uyarladığı ve Kemal Kocatürk’ün yönetip oynadığı “Can” adlı tek kişilik oyunla tiyatro dünyasına merhaba demişti. Yayınladığı tek kitapla 50’nin üzerinde baskıya ulaşan ve Türkiye’nin en çok okunan şairlerinden biri olmasıyla ünlenen Ahmed Arif’in yaşam öyküsünü “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı oyunuyla 2012’de şiir severlere aktaran Tiyatro Kumpanyası, 2013 başında çocuklara yönelik şiddet karşıtı, müzikli ve danslı “Oturan Boğa” adlı çocuk oyununu sahneye koymuştu. Aynı yıl mutsuz bir ailenin mutluluğu arayan küçük kızının öyküsünün anlatıldığı “Küçürekkız” ise, önce Makedonya’daki Mot Festivali’nde, daha sonra da İstanbul’da izleyiciler ile buluşmuştu. Ve son olarak da masal tadında politik güldürü oyunu “7000 Yıllık Uçan Halıya Ters Binen Hırcar” sahnelendi.