Oyun Bandı’nın İlk Oyunu “UYANIŞ”

tiyatro_oyun_bandi_ve_uyanisOyun Bandı, 2015 kurulan yeni bir tiyatro. Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Yağmur Yağmur. Yağmur Yağmur kültür ve sanat basınından gelen bir isim. Yıllarını, oyunlara, yazarlara, yönetmenlere ve oyunculara adamış bir isim. Bu kadar sanatın içinde olunca ister istemez uygulayıcı koltuğuna da geçmek ister insan. Yağmur Yağmur’un proje tasarımını gerçekleştirdiği ilk oyun Uyanış.

Uyanış’ın yazarı Yakup Almelek. Yakup Almelek Türk Tiyatrosu adına ilkleri başaran bir yazar. Oyunları İngilizce Broadway sahnelenen ilk Türk Yazarı. Yakup Almelek’in 1980 yılında Viyana’da yaşadığı dönemde bir gazete haberinden yola çıkarak yazdığı “kadın ve aile sorunlarına” dikkat çekerek bireysel bir hikayeyle temellendirdiği “Uyanış”, aradan onca yıl geçmesine rağmen güncelliğini koruyan bir metin olmasıyla da dikkat çekiyor.

Oyunun konusu: Ayla, genç bir kızdır. Hayatının ilk yarısını umutsuzlukla dolu, kendini suçlayarak ve yaşamdan kopuk olarak yaşamıştır. On dört yaşında, Adalar vapurundan denize düşmüş, onu kurtaran babası hayatını kaybetmiştir. Bu kazanın getirdiği acıyı yaşamının diğer yarısında da taşımış ve geçirdiği ağır travmanın etkisinden kurtulamamıştır. Bu açıdan baktığımızda toplumsal gerçekçi oyun. Ben oyunun yazıldığı ilk halini okudum. Oyunu izledikten sonra, işte dramaturginin başarısı dedim.

Oyun Bandı’nın kurucusu ve sanat yönetmeni olan Yağmur Yağmur aynı zamanda dramaturgiyi oyunun yönetmeni Saydam Yeniay ile birlikte yapmış. Oyunu toplumsal gerçeklikten, sürrealist bir ortama taşımışlar ve çok başarılı olmuşlar. Uyanış adlı oyunda iyi bir dramaturgi çalışmasının, oyunu nasıl değiştirdiğini gördüm. Ben oyunu çok beğendim.

Oyunun yönetmeni Saydam Yeniay. Saydam Yeniay’ın yönettiği oyunları izlemekten zevk alan birisiyim. Uyanış yönetmeninin izlediğim üçüncü oyunu. Dekor ve ışıkla birlikte oluşan dengeli oyunculuk, tabloların net ve açık oluşu oyunun anlaşılmasını sağlıyor. Saydam Yeniay’ın, çok temiz bir reji çıkardığını söylemek isterim. Oyunu çok iyi çözümlemiş ve oyuncu, obje, dekor ve metin birliğini sağlam kurmuş. Oyun şiirsel bir dile sahip. Böyle olunca oyunun dengesi iyi kuruluyor. Çünkü karakterler şiirsel yapının içinde kaybolabilir. Ama Saydam Yeniay oldukça temiz bir rejiyle bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmış.

Dekor tasarımı Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımı Murat Özdemir, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, müzikleriyse Orhan Enes Kuzu’nun imzasını taşıyor. Dekor, kostüm ve ışık oyunun büyüsünü güçlendiriyor. Ayrıca oyunda zaman zaman mapping tekniği de kullanılmış. Böyle olunca da bambaşka bir oyunla karşı karşıya kalıyoruz.

Oyunculuklara gelince; dengeli ve başarılı takım oyunculuğu ile karşı karşıya kalıyoruz. Tüm oyuncular, olay örgüsünü dengeli ve başarılı bir şekilde geliştiriyorlar. Bir de buna şiirsel dil eklenince oyun, seyirciyi oyuna kilitliyor.

Özlem Öçalmaz’ı Ayla rolüyle izliyoruz. Oyunun ana karakteri Ayla, oldukça güçlü bir performans sergiliyor oyunda. Şizofren bir karakteri oynamak çok zor. Bu zorluğun üstesinden başarılı bir şekilde geliyor. Seyirci şimdi ne olacak şimdi? Sorusu ile karşı karşıya kalıyor. Böyle olunca da oyunun izlenirliği güçleniyor. Alayca Öztürk ise Ayla’nın kuzeni rolünde ve çatışmacı bir rol üstleniyor. Oyunun çatışmasını çok dengeli bir şekilde ortaya çıkaran Alayca Öztürk. Ben Alayca Öztürk’ün oyunculuğunu sevdim. Erkek karakter olarak doktor karakteri Barış Aytaç’ı izliyoruz. İki kadın arasında kalan bir yakışıklı ve iyi mesleği olan bir karakteri oynuyor. Oyunun ilk asal düğümünü atan bir rol doktor rolü. Bu rolün üstesinden geliyor. İki kadın arasında çatışmada dengeli oyunu güçlendirici rol üstleniyor.

Dikmen Seymen, Kubilay Karslıoğlu, Elçin Hanbay Kaya, ve Batuhan Seze başarılı oyunculuklarıyla oyuna katkı sunuyor.

Uyanış“, yeni kurgusuyla şizofren bir kadının gözünden; geçmiş, bellek, kadın erkek sorunları, aile çatışması, kaza, yazgı, bilinçaltı ve estetik gibi kavramlara değiniyor. İnsan psikolojisine ait önemli tahlillerin ve detayların öne çıktığı oyunda bir tür “masumiyet arayışı” da tiyatro yoluyla hayat buluyor…

Yağmur Yağmur’a teşekkür ediyorum. Tiyatro seyircisine Oyun Bandı’nı sunduğu için. Oyun Bandı çok özel bir oyunla seyircilerini selamladı. Birçok seyircisini daha selamlamak için oyuna bekliyor. İyi seyirler.