4.İSTANBUL ULUSLARARASI DOĞAÇLAMA TİYATRO FESTİVALİ

doğaçlama4.İSTANBUL ULUSLARARASI DOĞAÇLAMA TİYATRO FESTİVALİ, 13 – 16 Mayıs 2015 tarihlerinde “Doğaçlama Paylaşır” sloganıyla Kadıköy Terminal Sahnesi’nde gerçekleşecek.

istanbulimpro’nun organizasyonu ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen festival, 2012 yılından bu yana Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok şehrinden Doğaçlama oyuncularına ev sahipliği yaptı.

50’li yıllardan bu yana dünya tiyatro sahnelerinde dikkat çekici bir hızla yayılan Doğaçlama Tiyatro pratiği ya da Uluslararası ifadesiyle İmpro, ülkemizde de son yıllarda büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Bugüne kadar “DOĞAÇLAMA UMUT VERİR”, “DOĞAÇLAMA BİRLEŞTİRİR”, “DOĞAÇLAMA ÖZGÜRLEŞTİRİR” sloganlarıyla gerçekleşen festival bu yıl “DOĞAÇLAMA PAYLAŞIR” sloganıyla düzenleniyor.

Festivalin öncelikli amaçlarından biri paylaşmak. Festival boyunca Türkiye’de faaliyet gösteren doğaçlama tiyatro toplulukları ve yurtdışından gelen oyuncular, gerek karma performanslarla, gerek festival sürecinde düzenlenen Atölye çalışmalarıyla yepyeni deneyimler yaşama imkânı bulacaklar.

Türkiye’den katılacak doğaçlama oyuncuların yanı sıra İsrail, İsveç, Belçika, İtalya, Seattle, Almanya’dan gelecek oyuncular bu yıl festivalin konukları.

Muhit Kadıköy, Küçük Salon, Albi’nin desteklediği 4.İSTANBUL ULUSLARARASI DOĞAÇLAMA TİYATRO FESTİVALİ programı şöyle:

 

4.İSTANBUL ULUSLARARASI DOĞAÇLAMA TİYATRO FESTİVALİ

13 MAYIS ÇARŞAMBA 20.30
AÇILIŞ GECESİ / OPENING NİGHT
Türkçe & İngilizce
Festivalin açılış gecesinde İsrail, İsveç, Belçika, Seattle, İtalya, Almanya ve Türkiye’den oyuncular Doğaçlama Kabare ile aynı sahnede buluşuyor…
OYUNUN ARDINDAN PARTİ “MUHİT”DE…
FESTİVAL SEYİRCİSİ İÇİN ÖZEL İNDİRİMLER

14 MAYIS PERŞEMBE 20.30
BİR ZAMANLAR…
DİL: İngilizce

Festivalin 2.gününde farklı ülkeler aynı sahnede…
Konsepti Koray Tarhan ve Tolga Erdoğan’a ait “BİR ZAMANLAR… ” bu kez dünya impro oyuncuları eşliğinde henüz kimsenin bilmediği bir öyküyü sahneye taşıyor.
Ressam Blandine Hélary’nin oyun anında yaptığı resimler, seyircinin çağrışımları sahnedeki oyuncularla buluşuyor ve henüz kimsenin bilmediği bir öykü sahnede gözleriniz önünde yazılıyor.

Bu öykünün kahramanı kim, neler hayal ediyor, neler yaşıyor oyun anına dek kimse bilmiyor…

Resim, Müzik, Tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini bir araya getiren BİR ZAMANLAR oyunu festival Özel Gösterisi ile karşınızda…
RESSAM: Blandine Hélary
Müzik: Evren Gülseven, Ege Bilgin
OYUNUN ARDINDAN PARTİ “MUHİT”DE…
DJ: KORAY TARHAN

14 MAYIS PERŞEMBE 21.45
IMPROV OF THRONES “Winter Has Just Arrived”
DİL: İngilizce
Festivalin özel formatı IMPROV OF THRONES sadece tek gösterim ile karşınızda… İsrail, İsveç, Belçika, Seattle, İtalya, Almanya ve Türkiye’den oyuncuların Taht kavgaları doğaçlama sahnesinde…
Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır…
Kış, tüm impro oyuncuları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir…
Taht mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecek…

15 MAYIS CUMA 20.30
MASK IMPROV
Dil: İngilizce
İsrail’in performans sergileyen ve eğitim veren önemli gruplarından Tel Aviv merkezli bir İsrailli doğaçlama topluluğu olan Lamabati, Çağdaş bir İsrailli yazarlar olan Etgar Keret’in kısa hikayelerinden yola çıkarak yeni geliştirdikleri Fiziksel ve grotesk, aynı zamanda özgün uzun-form oyunlarını festival kapsamında sergileyecekler.

OYUNUN ARDINDAN PARTİ “MUHİT”DE…

15 MAYIS CUMA 21.45
CLOWN IMPROV
Dil:İngilizce
Festivale İtalya’dan Katılan Simone Tani’nin Moderatörlüğünde yürütülecek olan doğaçlama Clown gösterisi festival konuğu İsrail, İsveç, Belçika, Seattle, Almanya ve Türkiye’den oyuncular eşliğinde sergilenecek.

OYUNUN ARDINDAN PARTİ “MUHİT”DE…

16 MAYIS CUMARTESİ 21.45
MÜZİKAL GECE
DİL: İngilizce- Türkçe
4.İstanbul Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali’nin kapanış gecesi tüm ülkelerin sahnede söyleyeceği Doğaçlama Şarkılarla son bulacak. İtalya, İsrail, İsveç, Belçika, Seattle, Almanya ve Türkiye’den oyuncular müzikal formda oyunlar eşliğinde doğaçlıyor…

OYUNUN ARDINDAN KAPANIŞ PARTİSİ “MUHİT”DE…

ATÖLYELER

15 MAYIS CUMA
Saat: 10.00 – 13.00
Yer: Kadıköy Terminal Sahnesi
‘What You Can Say Without Words’ by Amir Atsmon

As improvisers, we tend to rely on words to tell our stories. This is hardly surprising as that’s what we tend to most in life – talk.
In this workshop, we will explore various non-verbal ways for building stories together. This doesn’t mean we will be miming otherwise verbal scenes, but rather focus on creating moments in which everyone feels something is happening, which cannot always be put into words.

“Sözcükler Olmadan Neler Söyleyebilirsiniz?” Amir Atsmon

Doğaçlamacılar olarak biz, hikâyelerimizi anlatabilmek için sözcüklere güvenme eğilimi gösteririz. Günlük hayatta en çok eğilim gösterdiğimiz şeyin konuşmak olduğunu düşünürsek bu durum pek de şaşırtıcı değildir.
Bu atölyede, hikaye yaratmanın çeşitli sözsüz yollarını birlikte keşfedeceğiz. Bu, sözlü sahneler oynamak yerine pandomim yapacağımız anlamına gelmiyor, herkesin bir şeyler gerçekleşmekte olduğunu hissettiği ama söze dökemediği anları yaratmak üzerine odaklanacağız.

15 MAYIS CUMA
Saat: 14.00/17.00
Yer: Kadıköy Terminal Sahnesi

‘Open Other Doors’ by Ander Fors:

“Open Other Doors” is a course for advanced improvisers. Its about finding the game and the playfulness together on stage and strengthen yourself as an improviser. You learn to deal with th mistakes and chaos that occurs and to appreciate the uncertainty on stage. We practice to turn those tough moments to something to love and pursue instead of wanting to escape from them.Learn to see new possibilities and begin to open the doors you rarely open.This course will give you as an improviser a whole new perspective and mindset that will enrich your game in a new way. With a small group of 8 people, you will be a tight ensemble and get much time to explore and experiment on stage.
“Diğer Kapıları Açın” Ander Fors:

“Open Other Doors” ileri seviyedeki doğaçlamacılara yönelik, birlikte sahnede oyunu ve oyunculuğu bulmak ve doğaçlamacılığınızı geliştirmeyi amaçlayan bir atölyedir. Bu atölyede, sahnede meydana gelen hatalarla ve kaosla başa çıkabilmeyi ve sahnedeki belirsizlikten keyif almayı öğreneceksiniz. Bu zor anları sevilecek ve kaçılacak değil, tam tersine peşine düşülecek şeylere dönüştürme çalışmaları yapacağız. Yeni imkanları görmeyi öğrenin ve nadiren açtığınız kapıları açmaya başlayın. Bu atölye sayesinde bir doğaçlamacı olarak oyununuzu yeni bir şekilde zenginleştirecek yepyeni bir perspektif ve zihniyet kazanacaksınız. 8 kişiden oluşan küçük bir grupla sıkı bir ekip olacaksınız ve sahnede keşfetmek ve tecrübe etmek için çok zamanınız olacak.

15 MAYIS CUMA
Saat: 10.00/ 13.00
Yer: Küçük Salon
‘Physical Improv, Let the Body Talk’ by Verena Lohner:

Improv theatre is a most wonderful and complex performing art – demanding every lovely inch of ourselves!
But often the pressure, stress and inner censor keeps us sticking on stage: thinking, talking, only using a small part of our individual treasures instead of allowing our entire talents to act!
In this class the students are encouraged and allowed to explore their individual physicality and get used to classic and alternative tools for theatralic physical expression.
In games and exercises for group and individual the participants are introduced to improv matching body and brain for pleasure!
Tools and topics:
– body, mind and space awareness
– emotional and sensual memory
– impulse and contact
– character work
– action and interaction
– savety on stage

For more than 20 years Verena Lohner is performing, teaching and researching in improv, theatre and arts.
Around the globe for this she was active in theatres, cinemas, ships, research institutes, museums, schools, universities, editing studios, libraries, gardens, graveyards, cellars, and on walls & roofs.
As artistic director of the theatre „Steife Brise Hamburg“ she is actress, trainer and project manager in improv and business improv theatre and teacher at the honorable „Actors Studio Frese“.
She also loves mountain climbing, long distance running, boxing and kickboxing which naturally flows effectively into her lessons.

Organisational advices for
Physical improv – let the body talk
. How many participants: up to 14
. Ideal training room conditions:
– big (eg. 8×10 meters) and empty (chairs)
– possibility to open the window
– noise resistant


FİZİKSEL DOĞAÇLAMA – BIRAKIN BEDEN KONUŞSUN / Verena Lohner

Doğaçlama tiyatro en harika ve en kompleks gösteri sanatlarından biridir – her bir santimetrekaremizi gerektirir!

Ama çoğunlukla baskı, stres ve iç sansür sahnede tutukluk yaşamamıza sebep olur: Düşünmek, konuşmak, oynamak için tüm yeteneklerimizi serbest bırakmak yerine bireysel hazinelerimizin yalnızca küçük bir kısmını kulanmak!

Bu atölyede katılımcılar bireysel fizikalitelerini keşfetmeleri, teatral ve fiziksel ifade için klasik ve alternatif araçlara alışabilmeleri için teşvik edilmekte ve bunu gerçekleştirebilmelerine olanak sağlanmaktadır.

Grup ve bireysel oyun ve egzersizlerde katılımcılar zevk için beden ve beyinle eşleşen doğaçlamalarla tanıştırılıyor!

Araçlar ve konular:
– Beden, zihin ve mekan farkındalığı,
– Duygusal ve bedensel hafıza
– Dürtü ve temas
-Karakter çalışması
– Eylem ve karşılıklı iletişim
– Sahnede güven

Verena Lohner 20 yılı aşkın bir süredir performans sergilemekte, doğaçlama, tiyatro ve sanat üzerine eğitim vermekte ve araştırmalar yapmaktadır.

Bunun için dünya çapında tiyatrolar, sinemalar, gemiler, araştırma enstitüleri, müzeler, okullar, üniversiteler, düzenleme stüdyoları, kütüphaneler, bahçeler, mezarlıklar ve mahzenlerde faaliyet göstermiştir.

Steife Brise Hamburg Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni olan Lohner, doğaçlama ve işletme doğaçlama tiyatrosunda eğitmenlik ve proje yöneticiliği ve ayrıca saygın Actors Studio Frese’de öğretmenlik yapmaktadır.

İlgi alanları arasında derslerine etkin biçimde harmanladığı dağcılık, uzun mesafe koşuculuğu, box ve kicbox yer almaktadır.

Fiziksel Doğaçlama – Bırakın Beden Konuşsun için organizasyonel tavsiyeler
– Katılımcı sayısı: En fazla 14
İdeal çalışma odası koşulları:
– Geniş (örn: 8×10 metre)
– Pencereyi açma imkanı
– Ses yalıtımlı