Hayal Perdesi’nde birbirinden farklı oyunlar

imparatorluk_kuranlar

İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ: Boris Vian’ın son oyunu, alaycı trajedi bir oyun. Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan bir aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerin gittikçe daralan ve boşalan süt katlarıdır. Neden korktukları bile bilinmeyen bu insanların her çıkışı kaçışı korku esaretiyle birlikte yalnızlığa eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur.

 

suc_ve_ceza

SUÇ VE CEZA: Dostoyevski ölümsüz eserinde, kimi zaman Raskolnikof, kimi zaman bir fahişe kimi zaman öldürülen yaşlı kadın, kimi zaman da cinayeti soruşturan bir savcının sesi olup, aslında sistemin herkese aynı yok edicilikle davrandığını gösteriyor. Bu devasal eser, Deniz şen Hamzaoğlu’nun uyarlaması ve rejisiyle romanı çok iyi bilenlerin dahi ezberini bozuyor.

 

 

site_hayalperdesi

SİTE: Kentsel dönüşümün günlük hayatımızın bir parçası haline geldiği günümüzde “güvenlikli site” olgusu da farklı PR konseptiyle karşımıza çıkıyor. Şehrin merkezinde modern, çağdaş, güvenli ve huzurlu bir yaşam artık bizden birkaç taksit uzakta.

 

 

 

http://www.hayalperdesi.net